Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebrny jubileusz Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych "Szansa" w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Kierownik Ośrodka Maria Kasprowicz rehabilituje małego chłopca.
Kierownik Ośrodka Maria Kasprowicz rehabilituje małego chłopca. Zdzisław Surowaniec
Stalowowolski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych "Szansa" działa już od 25 lat. W tym czasie z usług placówki skorzystało 1437 dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych.

Ośrodek, który zaczynał od usprawniania ruchowego czyli kinezyterapii, masaży i fizykoterapii, dziś oferuje swoim podopiecznym mnóstwo innych form rehabilitacji, jak masaż Shantala, dogoterapię czy zajęcia w wodzie wg Koncepcji Hallwick.

GRUNTOWNA ZMIANA

Ośrodek powstał w 1988 roku z inicjatywy rodziców zrzeszonych w Kole Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej. Pierwszą siedzibą Ośrodka był Dom Dziecka przy ul. Podleśnej. Do 2000 roku placówka działała w strukturach Powiatowego Szpitala Specjalistycznego. Jednak ze względu na problemy finansowe i realne zagrożenie likwidacji, w czerwcu 2000 roku działalność ośrodka przejęło Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej SZANSA, którego członkami byli pracownicy Ośrodka Rehabilitacji i Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu.

Od tego momentu ośrodek przeszedł gruntowną zmianę i zaczął dynamicznie się rozwijać: na sam zakup sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia wydano w tym czasie ponad 715 tys. złotych. Natomiast remonty budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych kosztowały ośrodek ponad 1,7 mln złotych.

WCZESNE WSPOMAGANIA

Dziś ośrodek zapewnia kompleksową pomoc dzieciom zagrożonym niepełnosprawnością i niepełnosprawnym, m.in. diagnozę i terapię logopedyczną, zaburzeń integracji sensorycznej, pedagogiczną indywidualną i w małych 2-4 osobowych grupach. Od 2004 roku ośrodek oferuje także terapię w sali doświadczania świata oraz grupy "matki z dzieckiem".

W 2007 roku powołano niepubliczną placówkę rewalidacyjno - wychowawczą dla 16 wychowanków. Opracowano również program wczesnej, kompleksowej pomocy dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie. Powołano również zespół do realizacji zadań w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju. Od 2011 roku wdrażane są zajęcia wg pedagogiki Montessori.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie