Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebrny wiek Rzeczpospolitej, czyli rozważania o historii Polski i regionu w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Fragment afisza z opisem programu projektu
Fragment afisza z opisem programu projektu Archiwum
Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” rozpoczyna realizację projektu edukacyjnego pod nazwą „Srebrny wiek Rzeczypospolitej”.

Zgodnie z zamysłem będzie to cykl niebanalnych spotkań z historią Polski i naszego regionu. Czekają nas opowieści, prezentacje, anegdoty, dyskusje na temat ważnych wydarzeń, wybitnych postaci, kultury i spraw życia codziennego w XVII wieku.

Spotkania poprowadzą historycy, miłośnicy regionu, znawcy tematu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszenie przyjęli: dr Konrad Krzyżak, Tomasz Żbik, Marcin Folta, Jacek Siembida, Mieczysław Barnat.

Spotkania dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Wszystkie będą się odbywać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Pierwsze z nich pod hasłem „Bitwa pod Niskiem” zostanie zorganizowane 29 marca o godzinie 17.30.

- Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny - zachęca Karolina Kutyła z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.

Harmonogram spotkań: 29 marca - „Bitwa pod Niskiem”; 12 kwietnia - „Mityczny sarmatyzm”; 24 maja - „Stefan Czarniecki - człowiek i dowódca”; 14 czerwca - „Nurt sarmacki i dworski w literaturze”; 13 września - „Rzeczpospolita wielokulturowa”; 18 października - „Gospodarka w XVII w.”; 15 listopada - „Wojny i wojskowość w XVII w.”; 13 grudnia - „XVII wiek od kuchni”.

Srebrny wiek − określenie epoki w historii Polski, obejmującej znaczną część XVII wieku.Pojęcie „srebrnego wieku” powstało w nawiązaniu do „złotego wieku”, obejmującego panowanie ostatnich Jagiellonów w wieku XVI.

Wychodząca ze złotego i wkraczająca w srebrny wiek Rzeczpospolita miała silną pozycję na arenie międzynarodowej, co było skutkiem dotychczasowej potęgi gospodarczej oraz siły militarnej. Jednak na skutek licznych wojen toczonych w wieku XVII na praktycznie wszystkich granicach, kolejno ze Szwecją (wojny polsko-szwedzkie), imperium osmańskim (wojny polsko-tureckie) i Rosją (wojny polsko-rosyjskie) oraz tłumienie powstania kozackiego przyczyniły się do stopniowego upadku siły kraju i autorytetu międzynarodowego, co miało swoją przyczynę w ruinie gospodarczej spowodowanej skutkami kolejnych wojen. Liczne wojny toczone na całym terytorium państwa przyczyniły się do całkowitego upadku handlu, będącego źródłem bogactwa państwa i szlachty, a w konsekwencji spadku poziomu życia i zubożenia społeczeństwa.

Okres ten charakteryzuje się także upadkiem tolerancji religijnej, izolacjonizmem oraz rozwojem charakterystycznej kultury sarmackiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie