Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowiska prawicowe z Tarnobrzega wspominały żołnierzy wyklętych

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Kwiaty i znicze przy popiersiu majora Hieronima "Zapory” Dekutowskiego złożyli między innymi uczniowie Szkoły Katolickiej w Tarnobrzegu.
Kwiaty i znicze przy popiersiu majora Hieronima "Zapory” Dekutowskiego złożyli między innymi uczniowie Szkoły Katolickiej w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyciągnęły na Plac Antoniego Surowieckiego w Tarnobrzegu tłumy.

[galeria_glowna]
- Spotkaliśmy się po to aby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, którzy nie szczędzili zdrowia w obronie największego skarbu, jakim jest ojczyzna - mówi Tadeusz Wojteczko, jeden z organizatorów uroczystości.

DWA RAZY

Na tarnobrzeskim Placu Antoniego Surowieckiego w piątek dwukrotnie odbywały się uroczystości upamiętniające działalność i los żołnierzy wyklętych. W południe odbyły się oficjalne miejskie uroczystości, w których udział wzięła młodzież z tarnobrzeskich szkół, mundurowi ze Strzelca, a także przedstawiciele władz miasta. Popołudniu w tym samym miejscu spotkali się przedstawiciele środowisk prawicowych, członkowie Prawa i Sprawiedliwości, kombatanci, kibice Siarki Tarnobrzeg oraz uczniowie Szkoły Katolickiej.

PRZEMÓWIENIA

Historię żołnierzy wyklętych przypomniano w przemówieniach. - Blisko 20 tysięcy żołnierzy powiedziało "nie" reżimowi komunistycznemu i marzyło o wolnej i niepodległej Polsce, za którą oddawali życie - mówi Tadeusz Wojteczko.

O wychowanym w Tarnobrzegu majorze Hieronimie "Zaporze" Dekutowskim opowiedział dr Witold Zych. - Polska się kiedyś o nas upomni, tak powiedział rotmistrz Witold Pilecki. Przez lata żołnierze wyklęci byli zrzucani na boczny tor historii teraz ulega to zmianie. Nigdy nie zapomnimy o "Zaporze", jego bohaterskiej działalności, brutalnym śledztwie prowadzonym przez UB-eków, tego że był sądzony w mundurze Wehrmachtu i śmierci - dodaje doktor Witold Zych.

Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy popiersiu "Zapory", kibice Siarki rozłożyli transparent z napisem "Dla Was wolna Polska była najważniejsza", który podświetlili racami. Wyglądało to bardzo efektownie. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Marszu Zapory".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie