Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Dawny budynek sądu stał się galerią obrazów Alfonsa Karpińskiego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tak w połowie ubiegłego roku wyglądały prace nad przysposobieniem dawnej siedziby sądu dla potrzeb muzeum
Tak w połowie ubiegłego roku wyglądały prace nad przysposobieniem dawnej siedziby sądu dla potrzeb muzeum Zdzisław Surowaniec
W niedzielę 27 stycznia o godz. 18 zostanie otwarta pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski.

Zlokalizowana w dawnym budynku sądu w Rozwadowie (dziś osiedle Stalowej Woli), w nowoczesny sposób prezentuje jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy. Rozwadów jest miejscem, gdzie na świat przyszedł oraz spędził pierwsze lata życia malarz Alfons Karpiński. Galeria to nowe i unikatowe miejsce na mapie Podkarpacia, które za cel postawiło sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki.

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego sądu. Ten okazały gmach został wzniesiony w 1905 roku z inicjatywy władz austriackiego zaborcy i stanowi dokument reprezentacyjnej zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa. W okresie II wojny światowej prowadzono w nim punkt opatrunkowy PCK, a następnie szpital polowy.

Sąd znajdował się tu do roku 2012. Wówczas obiekt został oddany w opiekę stalowowolskiemu Muzeum Regionalnemu. Koncepcja utworzenia galerii poświęconej Karpińskiemu pojawiła się w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe budynku. Inwestycja realizowana była w II etapach i została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 4 300 000 PLN. Modernizacja budynku została zakończona pod koniec 2018 r.

Zmodernizowany budynek byłego sądu odzyskał dawną świetność, prezentuje się okazale i „cieszy oko” mieszkańców Rozwadowa. Objęty ochroną konserwatorską zyskał nową elewację zwieńczoną odtworzonym Godłem Państwowym oraz nowy dach. Obecnie budynek dawnego sądu zmienia się w przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną muzeum: na poddaszu umiejscowiono galerię z pracownią artystyczną, na I piętrze Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze strefę wejścia do galerii, która obejmuje punkt informacyjny, sklepik, szatnię i toalety.

W budynku zainstalowano windę, z której można korzystać z poziomu parteru, co niweluje dotychczasową barierę architektoniczną dla osób niepełnosprawnych. Atutem nowo otwartej przestrzeni jest elegancka i atrakcyjna wizualnie aranżacja wnętrza. Dzięki tej metamorfozie stalowowolskie muzeum zyskuje ponad 650 m kw nowej powierzchni. Przestrzeń zewnętrzna gmachu została uporządkowana, częściowo zmodernizowana. Wykonano ciągi piesze, nową bramę wjazdową od ul. Dąbrowskiego oraz elementy galerii zewnętrznej.

Na umiejscowienie galerii artysty wybrano poddasze gmachu, które podzielono na dwie części: jedną stanowi galeria dzieł Karpińskiego, a drugą pracownia artystyczna. Intrygująco zaprojektowaną galerię tworzy łącznie 91 prac Alfonsa Karpińskiego, z czego 76 ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i 15 z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Musiała. Przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Alfonsa Karpińskiego. Od stanowiących część edukacji artystycznej szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym. W galerii oprócz tradycyjnej ekspozycji pokażemy dzięki nowym technologiom wybrane prace malarza i wysłuchamy wspomnień artysty. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zaaranżowano wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami. Zamierzamy także niejako „wyjąć” z płócien, urzeczywistnić motywy, które Karpiński malował, z tego względu będziemy komponowali w galerii „żywe obrazy” – ustawione tam będą np. kompozycje kwiatowe, znane z obrazów artysty, goście będą mogli usiąść na takim samym fotelu, na jakim malował swoje modelki.

Do dyspozycji gości oddajemy także multimedialną pracownię malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi. Wirtualna narracja i aktywne prezentacje wprowadzą odbiorcę do świata, w którym historia, tradycja i dorobek kulturalny łączą się z nowoczesnymi rozwiązaniami udostępniania zbiorów. Rozwiązania te pozwolą gościom na samo¬dzielne i interaktywne rozwijanie wiedzy o kolorach i kompozycji. Dzięki multime¬dialnym sztalugom doświadczymy procesu tworzenia dzieł malarskich, poznamy techniki i etapy powstawania obrazu, a przede wszystkim odkryjemy historię, kunszt i warsztat pochodzącego z Rozwadowa artysty.

W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy (animacje) opowiadające o jego twórczości. Galerii towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych (wystawy, warsztaty, lekcje, konferencje, koncerty, filmy itp.).

Galeria stanie się miejscem „żywej” edukacji już od swojego powstania i będzie odgrywać doniosłą rolę w dziedzinie uczenia się przez całe życie. W tym celu w ramach galerii została uruchomiona Szkoła Malarstwa i Rysunku, która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych. Zajęcia skierowaliśmy do odbiorców we wszystkich grupach wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania – zarówno młodych adeptów sztuki chcących przygotować się do egzaminu na uczelnie artystyczne, jak i hobbystów i pasjonatów, którzy w ten sposób będą rozwijali swoje zainteresowania. Szkoła Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński” oferuje także pakiet zajęć artystycznych dla dzieci w różnym wieku (od 3-latków), jak i miłośników rękodzieła artystycznego. Wspaniała atmosfera i klimat pracowni z galerią oryginalnych dzieł Alfonsa Karpińskiego budują wyjątkowość tego miejsca (więcej http://www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce PRACOWNIA).

Na I piętrze budynku Sądu została przygotowana przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczo-edukacyjnej. W programie znajdą się interaktywne wystawy dla dzieci obudowane szerokim wachlarzem zajęć. Od 27 stycznia dostępna będzie dla zwiedzających wystawa dla dzieci „Wszystko widzę jako sztukę”, której kuratorką jest Ewa Solarz. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez kreację, wystawa została podzielona na dwie strefy: muzealną i freestylowo-twórczą. Centralna część to wybudowany w galerii wielki kubik z pracami artystów, wokół niego rozciąga się artystyczny plac zabaw z zadaniami dla dzieci, nawiązującymi do prezentowanych dzieł.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie