Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Dwie białe wierzby zaliczone do pomników przyrody w mieście

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Do grona wyróżniających się pod względem przyrodniczym okazów dołączyła wierzba Skarpianka
Do grona wyróżniających się pod względem przyrodniczym okazów dołączyła wierzba Skarpianka Nasze Miasto
31 stycznia pomnikami przyrody zostały drzewa zlokalizowane na terenie osiedla Skarpa przy ulicy Działkowej w Stalowej Woli.

O ustanowienia statusu pomników przyrody pod koniec 2019 roku zwrócił się mgr Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, który przyjechał do Stalowej Woli na zaproszenie stowarzyszenia Nasze Miasto. Wspólnie z członkami grupy Stalowa Wola Przyroda wytypował 18 drzew i zwrócił się z wnioskiem formalnym, wspierając w działaniu mieszkańców Stalowej Woli.

Dotychczas z listy zgłoszonych kandydatur ochroną pomnikową objęto cztery topole zlokalizowane na błoniach nadsańskich w 2020 roku oraz jedną topolę kanadyjską i dąb szypułkowy zlokalizowany w Parku Charzewickim w roku 2021. Na początku 2022 roku do tego zacnego grona wyróżniających się pod względem przyrodniczym okazów dołączyły dwie wierzby białe, które ze względu na swoje cechy - obwód na wysokości pierścienicy, pokrój, wysokość, posiadają wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne, kulturowe i społeczne. Stanowią również ważny element środowiska przyrodniczego i krajobrazu miasta.

Wierzby białe (Salix alba) to drzewa rodzime, zlokalizowane na Skarpie przy ulicy Poniatowskiego 82, rok pochodzenia kandydatur datowany jest na około 1945. Są to okazy o obwodach pierśnicowych 375 cm oraz 487 cm i wysokości około 23 metrów. Drzewom nadano nazwy „Skarpianka” i „Flisaków”. Proponowane nazwy własne nawiązują do dawnej wsi Pławo, na terenie której rosną.
W złożonym wniosku formalnym o ustanowienie pomników przyrody ożywionej dowiadujemy się, że są to najgrubsze wierzby w Stalowej Woli o dużej i zdrowej koronie. Okazy dobrze rokują na przyszłość
i stanowią ciekawą opcję dla uzupełnienia listy gminnych pomników przyrody. Charakterystyka pokroju i zdrowotności drzew wskazuje, że pień – zarówno jednego i drugiego drzewa jest bez oznak uszkodzeń, a korona również jest zdrowa.

Radni i prezydent Lucjusz Nadbereżny podziękowali za zaangażowanie grupie miłośników przyrody i organizacjom pozarządowym, dzięki którym udało się objąć ochroną wiekowe drzewa. Prezydent zapowiedział współprace z mieszkańcami w ochronie terenów zielonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie