Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Jubileusz „Sikorskiego” okazją do wspomnień i spotkań absolwentów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek z 1951 roku, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, zwany „Sikorskim”
Budynek z 1951 roku, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, zwany „Sikorskim” Zdzisław Surowaniec
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli obchodzi 5 października 80–lecie istnienia, 30–lecie utworzenia liceum oraz 30–lecie nadania imienia generała Władysława Sikorskiego.

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 jest perełką szkolnictwa zawodowego w mieście - uważa dyrektor szkoły Agata Krzek. Powstał bowiem po to, żeby kształcić kadry różnych specjalności dla prężnie rozwijających się Zakładów Południowych. Jest nierozerwalnie związany z powstaniem i rozwojem Centralnego Okręgu Przemysłowego, Huty Stalowa Wola i miasta.

Jak przypomina dyrektor szkoły Agata Krzek, liczba kilkunastu tysięcy absolwentów jest świadectwem historii i tradycji szkoły. Profesjonalna wiedza i doświadczenie oraz zdobyte umiejętności wyniesione z murów „Sikorskiego” przez absolwentów z całą pewnością przyczyniły się do rozwoju miasta Stalowej Woli i całego regionu.

Wraz z rozbudową Zakładów Południowych i ich uruchomieniem Zarząd postanowił zorganizować własne szkolnictwo zawodowe. W 1938 roku dyrekcja Zakładów zwróciła się do Lwowskiego Kuratorium Oświaty o wydanie zezwolenia na uruchomienie dwóch szkół prywatnych: 2-letniej Szkoły Dokształcającej przeznaczonej dla młodzieży pracującej w wieku 16-18 lat i uczniów z hufców junackich oraz 3-letniego Gimnazjum Mechanicznego dla uczniów po 7-klasowej szkole powszechnej. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, z początkiem września rozpoczęto naukę. Szkoła miała swoją siedzibę w hali Zakładu Mechanicznego (późniejsze M-2). W miesiącach letnich 1939 roku powołano do życia trzecią szkołę na terenie Zakładów Południowych – Liceum Mechaniczne, lecz nie rozpoczęła nauki z powodu wybuchu II wojny światowej.

W marcu 1941 roku niemiecka administracja zezwoliła na rozpoczęcie nauki w 2-letniej Zawodowej Przemysłowej Szkole Dokształcającej zwanej „Lehrlingswerkstatt”. W sumie w latach 1941-1944 w dwóch rocznikach uczyło się w niej około 130 uczniów. Po wojnie 9 października 1944 roku rozpoczęło działalność Gimnazjum Mechaniczne, a 27 listopada inaugurowała zajęcia Szkoła Dokształcająca Zawodowa.

W wyniku dalszej reorganizacji szkolnictwa, od września 1973 roku, powstał Zespół Szkół Zawodowych, który obejmował: Technikum Mechaniczne na podbudowie Szkoły Podstawowej, Technikum Mechaniczne na podbudowie ZSZ, Liceum Zawodowe, Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą. W 1980 roku Zespół Szkół Zawodowych przekształcony został w Zespół Szkół Mechanicznych, a od września 1988 roku po powołaniu dwu oddziałów Liceum Ogólnokształcącego w Zespół Szkół.

Dziś wizytówką szkoły są klasy mundurowe: wojskowa, policyjna i strażacka. Liceum Ogólnokształcące kształci w klasach o profilu: biologiczno-chemicznym, ogólnym lub geograficzno-turystycznym. Ciekawą propozycją są klasy o profilu społeczno-prawnym. W Technikum Mechanicznym uczniowie zdobywają tytuł technika w dwóch specjalnościach: technik mechatronik oraz technik pojazdów samochodowych. Jest tu również Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie