Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Krokodyl w przedszkolu, czyli nauka jak działają roboty

ZS
Klocki lego i komputer – tak odbywa się nauka zasad robotyki.
Klocki lego i komputer – tak odbywa się nauka zasad robotyki. Zdzisław Surowaniec
Pracownicy inkubatora technologicznego przy Uniwersytecie Rzeszowskim nauczali zasad robotyki przedszkolaków z Przedszkola Numer 2 imienia Jana Brzechwy w Stalowej Woli. Trudna nauka była świetną zabawą klockami lego.

60 lat

Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Stalowej Woli istnieje od 15 października 1953 roku. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta Stalowa Wola. Mimo blisko 60-ciu lat istnienia placówka łączy najlepsze tradycje z zadaniami dnia dzisiejszego i wyzwaniami przyszłości - twierdzi dyrekcja.

To w Stalowej Woli była pierwsza prezentacja związana z budowaniem i programowaniem robotów z wykorzystaniem zestawów klocków lego. Zdaniem naukowców są one doskonałym wstępem do robotyki. Dwadzieścioro dwoje przedszkolaków poznało jak można sterować komputerem krokodyla zbudowanego z klocków lego.

NASIĄKANIE SKORUPKI

- Na pomysł zaproszenia naukowców wpadłam przy przeglądaniu Internetu - przyznała dyrektor przedszkola Elżbieta Krawiec. Jej zdaniem taka nauka w przedszkolu jest wprowadzeniem przedszkolaków w XXI wiek i skorzystają z tego także inne przedszkola.

- Nie ma się co oszukiwać, że wszystkie dzieci przedszkolne będą zainteresowane poznawaniem zasad działania robotów. Ale ta część, którą to zainteresuje, ma okazję do poznawania tego tematu. A jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie… - stwierdza dyrektor.

Do przyswojenia podstaw robotyki na przedszkolnym poziomie służą świetnie klocki lego, ze specjalnego zestawu edukacyjnego. Dzieci zbudowały postać krokodyla z czujnikami optycznymi i dotykowymi. Sterowanie zabawką odbywa się przy pomocy prostego programu komputerowego.

CZYM SĄ ROBOTY

Legowy krokodyl zamykał paszczę, kiedy trafiał do niej jakiś przedmiot. Dzieci mogły się przekonać w super bezpiecznych warunkach na jakiej zasadzie to się odbywa. A stąd już tylko krok do zrozumienia czym są roboty. Dzieciaki przekonały się także, że komputer nie służy tylko do gier, ale ma także bardzo praktyczne zastosowanie. Zresztą wszystkie dzieciaki były oswojone z komputerem i świetnie sobie radziły z otwieraniem programów.

Spotkanie pod nazwą "Naukowy zawrót głowy" było świetną lekcją, wprowadzającą maluchy w atrakcyjny nowoczesny świat nauki. Na pewno łatwiej im będzie poznawać tajniki robotyki i tworzyć w przyszłości konstrukcje, które zadziwią świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie