MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola ma szczęście być otoczona zdrowymi lasami

Zdzisław Surowaniec
Las w pobliżu Stalowej Woli.
Las w pobliżu Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
- Gratuluję wam i sobie, że mieszkamy w tak wspaniałym rejonie Polski, którego szczerze zazdroszczą nam mieszkańcy innych części naszego kraju - od takich słów Zenon Puzia, nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów, zaczął swoje wystąpienie na konferencji zorganizowanej w Stalowej Woli przez Polski Klub Ekologiczny "Przyjaciele Ziemi".

Zenon Puzia, nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów w Stalowej Woli:

- Mamy bogactwo leśne w zasięgu wzroku, bo tuż za opłotkami miasta, a nawet w jego centrum. Dla ścisłości podam, że lesistość czyli udział procentowy lasu w powierzchni ogólnej, miasta Stalowa Wola wynosi sześćdziesiąt procent, a całego powiatu stalowowolskiego pięćdziesiąt dwa procenty.

W konferencji udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 czyli popularnej "budowlanki". A słowa nadleśniczego dotyczyły tego, że Stalowa Wola jest miastem zatopionym w zieleni. - Mało jest w Polsce i Europie miast i powiatów, w których wyznacznik jakości środowiska czyli udział powierzchniowy lasu przekroczyłby pięćdziesiąt procent, jak w naszym przypadku - stwierdził nadleśniczy.

DOBRE DREWNO

Jak przypomniał, las spełnia funkcje ochronne, ekonomiczne, społeczne, i przyrodnicze. - W przypadku lasów na terenie powiatu stalowowolskiego i Stalowej Woli, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, mamy odczynienia z wszystkimi wymienionymi funkcjami lasu. Świadczy to o różnorodności, dużej zasobności i bardzo dobrym stanie zdrowotnym drzewostanów, mimo, że rosną one na bardzo ubogich glebach i są narażone na wiele zagrożeń natury biotycznej i abiotycznej - usłyszała młodzież.

Drewno z Puszczy Sandomierskiej, ze względu na wysoką jakość, jest znane i poszukiwane przez odbiorców z całego kraju. Obfitość owoców runa leśnego można zaobserwować na targu w Stalowej Woli w okresie sezonu zbioru jagód, jeżyn, malin, borówek oraz w czasie wsypu grzybów. - Lasy naszego powiatu są bardzo bogate w zwierzynę łowną, jelenie, daniele, sarny, dziki - wyliczył nadleśniczy.

LEŚNE KRAJOBRAZY

Atrakcyjność turystyczną drzewostanów zwiększa różnorodność gatunków roślin i zwierząt, w tym wiele chronionych prawnie oraz ciekawy krajobraz leśny z licznymi łąkami śródleśnymi, wzniesienia morenowe oraz liczne rzeki i strumyki śródleśne. W celu udostępnienia lasów dla społeczeństwa nadleśnictwa naszego powiatu przygotowały, przy pomocy powiatowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska liczne ścieżki przyrodnicze i rowerowe.

Najbardziej znane mieszkańcom Stalowej Woli to ścieżka edukacyjna "Ciemny Kąt" z obiektem turystycznym "Grzybek" oraz pieszo-rowerowa ścieżka edukacyjna Stalowa Wola - Jamnica. Ponadto w siedzibie Nadleśnictwa Rozwadów działa Centrum Edukacji Ekologiczno-Leśnej z salami muzealną, projekcyjną oraz pracownią z przeznaczeniem dla szkół i przedszkoli.

TRZEBA CHRONIĆ

- Aby las przetrwał w obecnym kształci i bioróżnorodności dla następnych pokoleń niezbędne są działania ochronny i zabezpieczające go przed niekorzystnymi zmianami - stwierdził nadleśniczy. Chodzi o ochronę lasów przed pożarami, masowym wystąpieniem szkodników leśnych czyli owadów i grzybów, ograniczeniem do prawidłowego poziomu liczebności zwierzyny leśnej, przeciwdziałanie kradzieżom drewna i nielegalnym wyrębom drzew, przestrzeganie zakazu wjazdu pojazdami silnikowymi oraz wywożenia śmieci do lasu, zapobieganie dewastacjom roślinności leśnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie