Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola miała być miastem-ogrodem

Zdzisław Surowaniec
Elżbieta Przesmycka – profesor Politechniki Wrocławskiej, mówiła na temat tego jaki pomysł na budownictwo mieli architekci projektujący Stalową Wolę.
Elżbieta Przesmycka – profesor Politechniki Wrocławskiej, mówiła na temat tego jaki pomysł na budownictwo mieli architekci projektujący Stalową Wolę. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola jest miastem szczególnym, bo powstała od zera, od zrąbania drzew na skraju Puszczy Sandomierskiej. Osiedle zbudowano na krótko przed wybuchem II wojny światowej, przy powstających Zakładach Południowych. Pomysł budowania osiedli robotniczych powstał w XVIII wieku na Zachodzie Europy.
Byli chętni do kupna Książki o modernistycznej Stalowej Woli.
Byli chętni do kupna Książki o modernistycznej Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec

Byli chętni do kupna Książki o modernistycznej Stalowej Woli.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Takie informacje usłyszeli ci, którzy zechcieli przyjść do sali imienia Stefana Norblina w Domu Gościnnym Hutnik, gdzie w w piątek odbyło się sympozjum naukowe promujące książkę "Stalowa Wola. Europejskie Miasto Modernistyczne". Organizatorem spotkania było Muzeum Regionalne.

OD DOMÓW PO MEBLE

Autorami opracowania są Elżbieta Przesmycka - profesor Politechniki Wrocławskiej (redaktor naukowy książki), Anna Sieradzka - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Frąckiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie, Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Marek Adam Stańkowski - historyk sztuki ze Stalowej Woli.

Książka pokazuje miasto pod kątem szeroko pojętego wzornictwa: począwszy od architektury i urbanistyki, a skończywszy na meblach i detalach wyposażenia wnętrz. Publikacja zawiera kilkaset ilustracji: zdjęć, rysunków projektowych i planów, w większości dotychczas niepublikowanych.

PEŁNO ZIELENI

Profesor Elżbieta Przesmycka miała wykład na temat "Urbanistyka i architektura Stalowej Woli na tle realizacji europejskich lat 30. XX wieku". Jej zdaniem stara zabudowa Stalowej Woli w stylu art deco jest przykładem budowy osiedli mieszkaniowych pełnych zieleni, to miało być miasto-ogród. Już podczas budowy bloków dbano, aby pozostawić jak najwięcej sosen, sadzono też wiele drzew, a bardzo popularny był jesionoklon srebrzysty. Przy blokach były miejsca na ogródki warzywne. Także powstające Zakłady Południowe były zatopione w zieleni, co miało nie tylko cel estetyczny i osłaniający przemysłową część od mieszkaniowej, ale także służyło maskowaniu zakładów zbrojeniowych, mających strategiczne znaczenie dla Polski.

Marek Adam Stańkowski przedstawił sylwetki Jana Bitnego-Szlachty i Bronisława Rudzińskiego - twórców architektury Stalowej Woli. Kolejni wykładowcy mówili o wzornictwo wnętrz publicznych w Polsce lat 30. XX; w., problematyce kształtowania wnętrz obiektów publicznych i prywatnych w Stalowej Woli lat 30. XX w., modzie wieczorowej II połowy lat 30. XX w. Dla tych, którzy ze Stalową Wola są emocjonalnie związani, sympozjum naukowe było prawdziwą uczta i skarbnica wiadomości.

NISZCZONE OKNA

Na pewno zgadzali się z profesorem Przesmycką, że pomysł miasta-ogrodu zniweczyło budownictwo powojenne, kiedy na placach przeznaczonych pod zieleń wpychano bloki mieszkaniowe. Wrocławska uczona nazwała także zbrodnią wymianę starych modernistycznych okien z dwunastoma okienkami z drewnianych framug w blokach w stylu art deco, na nowoczesne plastykowe. Zgrozę budzi także położenie na ścianie starego bloku przy ulicy Ofiar Katynia tynku we wzory. Wyraziła nadzieję, że z czasem te zaniedbania uda się przerobić i wrócić do starych, bezcennych wzorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie