Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola nabiera barw

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Odnowiony budynek art deco przy ulicy Dmowskiego, administrowany przez Miejski Zakład Budynków.
Odnowiony budynek art deco przy ulicy Dmowskiego, administrowany przez Miejski Zakład Budynków. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola staje się barwna dzięki docieplaniu budynków i nowym elewacjom. Efekty są wspaniałe i często nagradzane.

Stalowa Wola nabiera barw. A to przy okazji ocieplania budynków i kładzenia nowych elewacji. Chodzi o spore oszczędności w przytrzymywaniu ciepła. Zapotrzebowanie na ogrzewanie w ocieplonym budynku spada nawet o połowę!

Właściwie to nie ma takiego starego budynku, który nie miałby być "ogacony". Nawet te w stylu art deco, budowane przed wojną bardzo solidnie, wymagają ocieplenia. Tak było z budynkiem przy ulicy Dmowskiego, na którym rękę trzyma konserwator zabytków.

TO PEREŁKA

- Ten budynek to perełka - zachwyca się Bronisław Tofil, prezes Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli. To, co wspólnota mieszkaniowa przy Dmowskiego 4 zrobiła, to zachwycający efekt odświeżenia budynku, z zachowaniem jak najwięcej detalów architektury, która dominowała na początku budowania, przed siedemdziesięcioma laty.

- Po zrobieniu kosztownego audytu energetycznego stwierdziliśmy, że budynek wymaga termomodernizacji czyli docieplenia. Traconych było przez mury do czterdziestu procent energii cieplnej - powiedział nam prezes Miejskiego Zakładu Budynków. Prace prowadzono w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ściany zostały obłożone styropianem, na to przyszedł tynk. Był podobny do tego, jaki budynek miał do tej pory. Z wyjątkiem miki - drobnych kamyczków, połyskujących w słońcu.

Problemem było kupno specjalnych klinkierowych płytek ceramicznych w ciemnobrązowym kolorze, jakimi wyłożony jest dół budynku i ścianki między oknami. Udało się i to. Budynek pojaśniał.

STRASZĄ ZACIEKAMI

Można było mieć nadzieję, że inne wspólnoty mieszkaniowe pozazdroszczą tej przeróbki i będą ją naśladować. Bo odmieniły się zmodernizowane ulice, a wiele bloków straszy zaciekami i brudnymi ścianami. Na razie jednak nie ma naśladowców na modernizowanie starych bloków. Mieszkający tam ludzie obawiają się kosztów. Doszło nawet w jednym przypadku do kolorowego szaleństwa, kiedy blok w stylu art deco przy ulicy Ofiar Katania został umajony kolorowymi wzorami, które pasują jak kwiatek do kożucha.

Każdego roku widać ekipy ocieplające budynki. Miejski Zakład Budynków w 2009 roku ocieplił ich dziesięć, w ubiegłym roku pięć, w tym roku dziesięć (pięknie odnowiony powojenny budynek przy ulicy Podleśnej!). Na wszystkie te prace trzeba było wziąć w sumie 6 milionów złotych kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt pozwala na skorzystanie z dwudziestoprocentowej premii termomodernizacyjnej, spłacanego przez dziesięć lat. A jest on spłacany z oszczędności ciepła, jakie się uzyskuje po remoncie.

DUŻE NAKŁADY

- Mamy świadomość, że termomodernizacja wiąże się z dużymi nakładami, idącymi w setki tysięcy złotych na jednym bloku. Dlatego ważna jest ocena jakie te nakłady spowodują efekty oszczędnościowe jeżeli chodzi o zużycie ciepła, bo jest to sedno wszystkich działań - uważa prezes Teofil. Jest gotów pomóc każdej wspólnocie zorientować się jakie są koszty i oszczędności ciepła po termomodernizacji. A te oszczędności sięgają od 28 do 56 procent!

- Moda związana z termomodernizcją powinna być kontynuowana. Dodatkowe efekty typu kolorystyka mają charakter subiektywny i trudno je oceniać - twierdzi prezes. Przestrzega jednak, że co tanie, to może być drogie. Jedna ze wspólnot wymieniła tylko instalację centralnego ogrzewania i efekty oszczędności były marne, bo ciepło promieniuje przez nieizolowane ściany. Stracili ponadto okazję do dwudziestoprocentowej premii gwarancyjnej.

Obawy o koszty ocieplenia sprawiają, że nie decydują się na nie nawet duże wspólnoty, taka choćby jak przy ulicy 1 Sierpnia, gdzie blok w stylu socrealistycznym mógłby zyskać nową elewację, a ludziom mieszkałoby się cieplej w odnowionym bloku.

BARDZIEJ KOLOROWE

Przykłady docieplania jednak potrafią być zaraźliwe. Na ocieplenie zdecydowało się sporo wspólnot przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża, Żeromskiego i Metalowców, gdzie są bloki z wielkiej płyty z epoki gierkowskiej. To osiedle z roku na rok staje się coraz bardziej kolorowe.

Od wielu lat kolorami pokrywają się bloki administrowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową. W tym roku termomodernizacja objęła dwanaście bloków. Modernizacja przeprowadzona została już w prawie połowie zasobów. Na remonty czeka jeszcze 98 budynków. - Robimy to sukcesywnie, co roku, na ile nam starcza pieniędzy - zapewnia wiceprezes spółdzielni Władysław Kiszka. Aktualnie obowiązuje harmonogram termomodernizacji do 2013 roku, w przygotowaniu są remonty do 2020 roku.
Efekty są wspaniałe. Spółdzielnia Mieszkaniowa była nagradzana w konkursach ogólnopolskich za termomodernizacje, także w konkursie powiatowym O Złota Wiechę dostawała nagrody. Jako pierwsza zdecydowała się na śmiałe kolory i geometryczne wzory na elewacjach bloków, co niekiedy spotykało się z krytyką ludzi, nie przyzwyczajonych do takiej kolorowej rewolucji. Jednak zatrudnieni plastycy sprawiali, że zachowany został dobry smak.

TAKŻE SAMORZĄD

Także samorząd miejski i powiatowy decyduje się na termomodernizację obiektów szkolnych. Jedne po remoncie są kolorowe jak Szkoła Podstawowa numer 7, inne stonowane w beżach i popielach jak Szkoła Podstawowa numer 3 czy Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej. Na pewno nie trzeba będzie robić termomodernizacji w nowo budowanych blokach. Powstaje ich właściwie niewiele i stawia je tylko Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego. Chodzi o osiedle Ogrody, gdzie bloki mienią się kolorami tęczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie