Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Nowoczesny trzypiętrowy biurowiec powstanie w centrum miasta (ZDJĘCIA)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W centrum Stalowej Woli, na zaniedbanym placu pełniącym rolę parkingu dla prywatnych busów i autobusów, powstanie biurowiec klasy A - poinformował w piątek Urząd Miasta Stalowej Woli. Trzykondygnacyjny obiekt pomieści pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowo - usługowej.

Obiekty klasy A to takie nieruchomości, które mają najbardziej reprezentatywny wygląd, są dobrze wyposażone i skomunikowane, dostosowane do wyselekcjonowanej grupy najemców, posiadają najlepszą lokalizację, a ich cena najmu przekracza średnią rynkową. Za projekt budynku odpowiada krakowska pracownia URBA Architects. Zgodnie z założeniami, inwestycja - powstająca w ramach Programu Fabryka - otrzyma pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku.

Patio obsadzone drzewami

W trzykondygnacyjnym budynku na parterze będą mieścić się lokale usługowe, dostosowane do potrzeb najemców - sklepów, restauracji, lokali usługowych. Na dwóch piętrach znajdować się będą przestrzenie biurowe o dużej rozpiętości metraży. Elementem wyróżniającym biurowiec będzie centralnie położone patio obsadzone drzewami, tak, by stanowiło zieloną enklawę wewnątrz budynku. Dodatkowo dla inwestycji przewidziano 133 miejsca parkingowe w garażu podziemnym i na powierzchni wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.

- Dostaliśmy zlecenie zaprojektowania kameralnego biurowca. Będzie to niski, trzykondygnacyjny budynek, w którym parter będzie przeznaczony pod ogólnodostępne usługi typu sklep spożywczy, mała gastronomia, kawiarnia. Dwie kondygnacje nadziemne, czyli pierwsze i drugie piętro, będą stanowiły typowe powierzchnie biurowe, dostosowane zarówno pod dużych, jak i najmniejszych najemców, potrzebujących około 40 metrów kwadratowych. Jest to dosyć innowacyjne podejście, dlatego że na komercyjnym rynku najmu, inwestorzy rzadko oferują powierzchnie poniżej dwustu metrów kwadratowych. Tu założenie jest takie, by w nowoczesnych przestrzeniach aktywizować młode, mniejsze firmy, by stworzyć inkubator przedsiębiorczości - zaznacza Maciej Kronenberg, wspólnik w pracowni URBA Architects.

Za dwa lata będzie gotowy
Biurowiec w Stalowej Woli powstanie w ramach Programu Fabryka, realizowanego przez spółkę Operator ARP, należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu. Założeniem programu jest wspieranie miast średniej wielkości poprzez stworzenie dobrych warunków do rozwoju biznesu.

- Chcemy zrealizować tę inwestycję szybko. Planujemy rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie tego roku, a zakończenie budowy i przekazanie jej najemcom, w pierwszej połowie 2023. Harmonogram na ten moment nie jest zagrożony i wierzę, że dzięki aktywnej pomocy miasta jesteśmy w stanie dotrzymać tych terminów. We wrześniu planujemy otrzymać pozwolenie na budowę - podkreśla Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

Biurowiec powstanie w centralnej części miasta, w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej. To działka o atrakcyjnej infrastrukturze komunikacyjnej z szerokim dostępem do usług społecznych i w sąsiedztwie terenu zielonego. Nieruchomość, na której powstanie obiekt, wskazał stalowowolski samorząd.

Idea zrównoważonego rozwoju kraju

- Mieszkańcy takich miast jak Stalowa Wola wcale nie mają mniejszych ambicji, możliwości, czy talentów w porównaniu do osób mieszkających w większych ośrodkach miejskich. To właśnie w średniej wielkości miastach jest ten potencjał kadrowy, biznesowy. Jestem tego pewny, że nie do końca wykorzystany. Ten projekt świetnie realizuje ideę zrównoważonego rozwoju kraju, aby miasta średniej wielkości, jak Stalowa Wola mogły się rozwijać na wielu płaszczyznach, również biznesowej - przekonuje Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Stalowa Wola była jednym z pierwszych samorządów, obok Elbląga, które zostały wytypowane do realizacji Programu Fabryka.

- Stalowa Wola jest oczywistym wyborem z wielu względów. Przede wszystkim województwo podkarpackie to teren funkcjonowania naszych dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych - tarnobrzeskiej i mieleckiej. Jest to ośrodek o długiej historii przemysłowej, który bardzo dynamicznie się rozwija. Wybór Stalowej Woli był więc oczywistym. Chcieliśmy dać dodatkowy impuls do rozwoju tego miasta po to, by te działania, które podejmujemy w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mogły się przenieść również na etap stwarzania jeszcze lepszych warunków dla inwestorów i przedsiębiorców - mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Operator ARP jest spółką zależną Agencji Rozwoju Przemysłu. Do jej zadań należy optymalizacja majątku, ale też skuteczne zarządzanie gruntami oraz obiektami. Spółka odpowiada za realizację Programu Fabryka, który będzie realizowany m.in. w Stalowej Woli, Elblągu, Włocławku czy Radomiu.

21 TYS. LIKE! Polub nas i bądź na bieżąco. Poleć nas znajomym!

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie