Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Odznaczeni za wybitne zasługi w pokonaniu totalitaryzmu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zofia Romaszewska, doradca prezydenta, dekoruje Zbigniewa Paszkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Zofia Romaszewska, doradca prezydenta, dekoruje Zbigniewa Paszkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Biblioteka Miejska
Uroczystości 30-lecia rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola zakończyły się w niedzielę, 2 września Mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej. Odprawił ją biskup senior Edward Frankowski.

Po Mszy uczestnicy przeszli na spotkanie rocznicowe do Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Popiełuszki. Tu Andrzej Kaczmarek, przewodniczący „Solidarność” Ziemia Sandomierska, podziękował wszystkim osobom, które swoją działalnością z narażeniem zdrowia i życia przyczyniły się do obalenie komunizmu oraz dojście Polski do demokracji. W sposób szczególny wyraził słowa wdzięczności wobec duchowieństwa, a zwłaszcza biskupa Edwarda Frankowskiego, któremu zgromadzeni zgotowali owację na stojąco.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy w tym gronie, możemy dumnie podnosić głowę. Na sali są dzieci, wnukowie dawnych działaczy antykomunistycznej opozycji. To pokazuje, że „Solidarność” cały czas żyje - powiedział Andrzej Kaczmarek.

Prezydent Polski Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów. List odczytała Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta. Zebrani usłyszeli: „Przed trzydziestu laty w Stalowej Woli rozegrały się wydarzenia stanowiące jeden z decydujących rozdziałów walki z komunistycznym reżimem o wolną Polskę. Pracownicy Huty Stalowa Wola upomnieli się o prawo do wolnych związków zawodowych, upomnieli się o „Solidarność”. Dołączyły do nich tysiące mieszkańców miasta, którzy gromadzili się przed bramą zakładu, by wesprzeć strajkujących i uczestniczyć w mszach świętych odprawianych przez księdza Edwarda Frankowskiego. Siła i determinacja płynące z jedności przyniosły oczekiwany skutek. Po fali protestów komunistyczne władze zmuszone były do ustępstw, których efektem były częściowo wolne wybory i stopniowa demokratyzacja życia społecznego”.

Dalej prezydent napisał: „W Stalowej Woli – mieście, które było ważną częścią i symbolem Centralnego Okręgu Przemysłowego, wielkiego projektu II Rzeczypospolitej – naród polski okazał swoją niezłomność w dążeniu do prawdy i wolności. Wspominamy tamte wydarzenia w stulecie odzyskania niepodległości, aby tym bardziej uświadomić sobie, że my, Polacy, w trudnych chwilach zawsze potrafimy być razem i że łączy nas poczucie odpowiedzialności za Polskę. Tak było też trzydzieści lat temu, gdy pracownicy Huty Stalowa Wola oraz mieszkańcy, wsparci przez duszpasterzy i Kościół, z odwagą wystąpili przeciwko ograniczaniu wolności i swobód obywatelskich. Uczynili to, nie zważając na konsekwencje, mimo gróźb i represji. Uczynili to w imię wspólnego dobra, w imię solidarności. Uczynili to dla swojej Ojczyzny i dla przyszłych pokoleń.

Na zakończenie: „Dziś bohaterowie tamtych dni otrzymują odznaczenia państwowe, które są wyrazem wdzięczności i uznania, jakie jesteśmy im winni za trud i poświęcenie dla sprawy wolności. Wśród odznaczonych są osoby, które uczestniczyły w wydarzeniach 1988 roku, ale także prężnie działały w strukturach opozycji solidarnościowej, budząc świadomość społeczną, organizując struktury wolnych związków zawodowych, działając na rzecz społeczeństwa obywatelskiego” – napisał prezydent.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Anna Paszkiewicz, Salwiusz Zbigniew Paszkiewicz, Dariusz Sikora.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek.

Złoty Krzyż Zasługi dostali Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz.

Odznaczenie Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” dostali Barbara Adamska, Kazimierz Czernik, Jerzy Dulnik, Danuta Figiel, Andrzej Fronc, Wiesław Kalist, Krzysztof Mączyński.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie