Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Okręgowy ośrodek pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem został otwarty we wtorek w Stalowej Woli. Jest na terenie miasteczka akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w budynku, gdzie jest mieści się aula „Solidarności” i kaplica świętego Jana Pawła II.

Wśród gości byli przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, diecezji sandomierskiej, sądów, prokuratur oraz władz lokalnych pięciu powiatów, w których ośrodek posiada Punkty Lokalne (są to powiaty stalowowolski, niżański, tarnobrzeski, kolbuszowski i mielecki).

Po powitaniu gości przez Simonę Wojtowicz - koordynatora programu, wykład o krzywdzeniu wygłosił ojciec profesor Roman Jusiak, informacja o Funduszu Sprawiedliwości, omówienie projektu „Razem bezpieczniej”, prezentacja ośrodka, jego kadry oraz form i rodzajów wsparcia możliwych do uzyskania w ramach prowadzonej działalności.

- Do naszego ośrodka mogą przychodzić wszystkie osoby, które są pokrzywdzone szeroko rozumianym przestępstwem. Są to osoby, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych, ofiary przestępstw w rodzinie, przemocy, kradzieży, oszustwa, czyli wszystkich przestępstw, które mieszczą się w kodeksie karnym. Udzielamy różnych form pomocy - powiedziała Simona Wojtowicz.

W ośrodku zatrudniony jest prawnik i radca prawny. Jak zapowiada koordynator projektu, jeżeli będzie więcej chętnych do skorzystania z pomocy rozważone zostanie możliwość zatrudnienia kolejnych prawników. - Będą organizowane kursy kwalifikacyjne, zawodowe. Jest szerokie spektrum tej pomocy - zapewnia Simona Wójtowicz.

Osoby, które zgłoszą się po pomoc do ośrodka, oprócz pomocy prawnej, mogą liczyć na pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, materialną i finansową. Będą mogły ubiegać się o pomoc na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego, środków higieny, odzieży. W tym roku ośrodek ma zaplanowane 1500 godzin pomocy prawnej, 550 godzin pomocy psychologicznej i 144 godziny pomocy terapeutycznej.

Z pomocy ośrodka mogą korzystać nie tylko osoby ze Stalowej Woli i powiatu stalowowolskiego. Jeśli zgłosi się ktoś z dalszego regionu, również uzyska wsparcie. - Stalowa Wola to ośrodek okręgowy, który koordynuje pracę punktów lokalnych. Takie punkty są w Nisku, Tarnobrzegu, Padwi Narodowej, Nowej Dębie, Majdanie Królewskim - wylicza Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Ośrodek chce zorganizować dwa turnusy bezpłatnych kolonii dla dzieci. Planowane są pod koniec lipca i sierpnia. Skorzystają z nich dzieci, które były pokrzywdzone w wyniku jakiejkolwiek przemocy. Mogą z niej skorzystać dzieci z rodzin niepełnych, dzieci, których rodziców nie stać jest zorganizowanie wypoczynku. Wyjazd jest planowany do gminy Bojanów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie