MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Pamiętali o rocznicy mordu i Krwawej Niedzieli na Wołyniu [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Składanie wieńców pod obeliskiem w centrum Stalowej Woli poświęconym ofiarom mordu na Wołyniu
Składanie wieńców pod obeliskiem w centrum Stalowej Woli poświęconym ofiarom mordu na Wołyniu Urząd Miasta
11 lipca minęła 78. rocznica tak zwanej Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni, podczas której ukraińscy nacjonaliści z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia.

Tego dnia o świcie oddziały UPA – często przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – otoczyły i zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w powiatach kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do nieludzkich rzezi ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony.

Badacze obliczyli, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć około 8 tysięcy Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw.

W Stalowej Woli ofiarom Krwawej Niedzieli hołd oddali prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny i Stanisław Sobieraj - przewodniczący Rady Miejskiej. Złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy skwerze „Pamięci Ofiar OUN-UPA” oraz na cmentarzu komunalny pod krzyżem poświęconym pomordowanym Polakom.

Przed kilkoma tygodniami w Jarocinie w powiecie niżańskim zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 wyrażając zgodę na lokalizację pomnika „Rzeź Wołyńska” Andrzeja Pityńskiego w gminie Jarocin podkreśliło szczególnie, że zależy im „aby pomnik „Rzeź Wołyńska” był w pełnym tego słowa znaczeniu darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady”. Polonusi zadeklarowali pokrycie kosztów związanych z adaptacją miejsca pod pomnik, budową cokołu i transportu rzeźby z Gliwic, ale to nie wyczerpuje listy niezbędnych wydatków związanych ze wzniesieniem pomnika.

Budżet gminy nie będzie obciążony kosztami zakupu działek pod pomnik, a niezbędne finanse zostaną uzyskane poprzez organizację zbiórki na ten cel. - Gmina Jarocin nie wznosi pomnika „Rzeź Wołyńska” tylko dla siebie. Spełniamy długoletnie oczekiwania wielu środowisk patriotycznych w kraju jak i poza jego granicami – powiedział jarociński wójt Zbigniew Walczak.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie