Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Plaga zwolnień z wychowania fizycznego w szkołach

Zdzisław Surowaniec
Chłopcy grający w piłkę nożną na Orliku w Jastkowicach. Od takiej aktywności zależy potem zdrowie w dorosłym życiu.
Chłopcy grający w piłkę nożną na Orliku w Jastkowicach. Od takiej aktywności zależy potem zdrowie w dorosłym życiu. Zdzisław Surowaniec
Plagę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego obserwuje się w szkołach ponadgimnazjalnych z powiecie stalowowolskim. Konsekwencją tego są większa zachorowalność młodzieży, która w okresie dorosłym narażona jest szczególnie na choroby serca i układu krążenia.

Jak wykazały badania uczestników Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki tylko w roku szkolnym 2011/2012 w pięciu szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat stalowowolski zwolnionych z lekcji wychowania fizycznego było aż 415 uczniów to jest 9,19 proc. To bardzo dużo.

CHOROBY SERCA

- Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to skazywanie tej młodzieży na kalectwo. Skoro nawet młodzi ludzie nie wyrabiają w sobie nawyków aktywnego, zdrowego stylu życia, to czego można oczekiwać po nich jak dorosną? - komentują członkowie programu.

Jak zatrważające żniwo zbierają choroby serca i układu krążenia w samym tylko powiecie stalowowolskim, pokazują statystyki. W 2010 roku na 910 zgonów, przyczyną aż 522 (57,36 proc.) były choroby serca i układu krążenia. W 2005 roku na choroby serca zmarło 460 osób.

WZROST ZGONÓW

- Problem w naszym przypadku polega jednak na tym, że ogólnie w Polsce notuje się od kilku lat nieznaczny, ale regularny spadek liczby zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia, podczas gdy w powiecie stalowowolskim równie regularny - ale wzrost! - alarmują członkowie Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki

Zgony to jednak nie jedyna przykra konsekwencja chorób serca i układu krążenia. Są one jedną z najważniejszych przyczyn absencji chorobowej, hospitalizacji oraz inwalidztwa. Konsekwencją tego są koszty społeczne - utrata siły produkcyjnej, pogorszenie jakości życia oraz wzrost wydatków publicznych na leczenie.

W Polsce zaburzenia lipidowe (związki tłuszczowe powodujące otyłość) stwierdzane są u prawie 70 proc. osób, nadciśnienie tętnicze u 30 proc., palenie tytoniu u 30 proc., cukrzyca u 6 proc., a nadwaga i brak aktywności ruchowej u ponad połowy dorosłych Polaków. A to właśnie otyłość, cukrzyca typu 2, brak aktywności ruchowej i stres psychiczny są głównymi czynnikami ryzyka dla chorób serca i układu krążenia. Odpowiedni, zdrowy tryb życia jest wolny od tytoniu, alkoholu i otyłości i bogaty w aktywność fizyczną i profilaktykę prozdrowotną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie