Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Producenci gazu zrobią dobry interes z elektrownią

Zdzisław Surowaniec
Prezes PGNiG Grażyna Piotrkowska-Oliwa podczas pobytu w Stalowej Woli, nie kryła radości, że przybędzie jej nowy odbiorca gazu.
Prezes PGNiG Grażyna Piotrkowska-Oliwa podczas pobytu w Stalowej Woli, nie kryła radości, że przybędzie jej nowy odbiorca gazu. Zdzisław Surowaniec
Ciągle w ogólnopolskiej prasie i na portalach głośno jest o oficjalnym rozpoczęciu w Stalowej Woli w poniedziałek budowy największego w Polsce bloku gazowego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Jak podkreśla portal Nowy Przemysł, dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wmurowanie kamienia węgielnego pod elektrownię w Stalowej Woli to bardzo dobra wiadomość. Powstanie w ten sposób kolejny odbiorca gazu, którego PGNiG ma nadmiar.

ZA DUŻO GAZU

Jeszcze pięć lat temu prognozowano, że krajowe zużycie gazu może sięgnąć w połowie dekady 18-20 miliardów metrów sześciennych. Te prognozy się nie sprawdziły. Zapotrzebowanie na gaz rośnie znacznie wolniej niż się spodziewano. Dla PGNiG to poważny problem, bo może się okazać, że potentat będzie miał gaz, z którym nie wiadomo co zrobić - czytamy w Nowym Przemyśle.

Stąd każdy nowy odbiorca gazu dla PGNiG to skarb. Takim odbiorcom będzie z pewnością Elektrociepłownia w Stalowej Woli - ocenia portal, specjalizujący się w tematyce energetycznej.

PLANOWANA EKSPANSJA

Biorąc pod uwagę, że elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie zużywała 600 milionów metrów sześciennych gazu, stanie się ona jednym z ważniejszych odbiorców tego błękitnego surowca w kraju. Dla porównania Zakłady Chemiczne Police zużywają rocznie około 550 milionów metrów sześciennych gazu, a Grupa ZAK i Azoty w Tarnowie po około 400 milionów.

Tauron, do którego należy Elektrociepłownia Stalowa Wola, także planuje ekspansję, aby mieć komu sprzedawać produkowane ciepło i prąd. Planuje stworzenie w Stalowej Woli parku przemysłowego na zbędnych terenach, gdzie ulokować by się mogły firmy potrzebujące do produkcji dużo energii, takie jak wytwarzające ceramikę czy związane z przetwórstwem rolnym. W tej sprawie podpisane już zostało porozumienie z władzami miasta na budowę bocznicy kolejowej przy przyszłym parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie