Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Rozpoczęła się modernizacja HSW - Odlewni

Zdzisław Surowaniec
Goście mieli okazję poznać nowoczesną linię produkcyjną w odlewni.
Goście mieli okazję poznać nowoczesną linię produkcyjną w odlewni. Zdzisław Surowaniec
Spółki HSW-Odlewnia ze Stalowej Woli zmodernizowała swoją produkcję. W hali powstała nowoczesna linia regeneracji mas formierskich, warta 5 milionów złotych.

HSW-Odlewnia to dawna spółka metalurgiczna Huty Stalowa Wola. Jej właścicielem są Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne. Spółka przeszła w ostatnich latach trudną, wyboistą drogę, związana z problemami ekonomicznymi, ale aktualnie jest już na prostej wiodącej do stabilizacji i radykalnej poprawy jej pozycji konkurencyjnej na rynku.

PIERWSZY ETAP

Nowa inwestycja należy do pierwszego etapu inwestycji modernizacyjnych. To nowa linia regeneracji mas formierskich wraz ze stanowiskiem do wybijania odlewów. Inwestycję, która kosztowała około 5 mln zł wykonano w niespełna rok, ze środków własnych firmy i grupy KOPEX, w skład której wchodzi HSW-Odlewnia. W realizacji przedsięwzięcia znaczący udział miał warszawski PRODLEW, którego doświadczenie, wsparte współpracą z niemiecką firmą GUT w dużej mierze przyczynia się - jak to stwierdzono na tym spotkaniu w stalowowolskim Inkubatorze - do zmiany oblicza polskiego odlewnictwa.

Przy udziale klientów i partnerów Odlewni - przedstawiciele kierownictwa Grupy KOPEX i samej spółki spotkali się w Inkubatorze Technologicznym. Gratulowali wszystkim uczestnikom tego zadania. Podziękowania otrzymał także prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.

POPRAWA EKONOMII

Nowa inwestycja poprawia efektywność ekonomiczną produkcji odlewów, zmniejsza zagrożenia środowiskowe i polepsza warunki bezpieczeństwa pracy. Ważnym efektem jest także poprawa konkurencyjności firmy na rynku, poprawa jej wizerunku jako przedsiębiorstwa stosującego najnowsze technologie.

Już w trakcie realizacji inwestycji zwiększyła się moc przerobowa odlewni i w krótkim czasie zatrudnienie w niej wzrosło o trzydzieści osób. - Jeszcze w tym roku powinniśmy zatrudnić kolejnych trzydziestu pracowników - poinformował Andrzej Bożek, dyrektor do spraw ekonomiczno-finansowych spółki.

- Odlewnictwo jest sztuką i nasza firma aspiruje do roli mistrza w tej dziedzinie. Na efekty ekonomiczne i rynkowe tej inwestycji przyjdzie nam jeszcze jakiś czas poczekać, ale skutki, które dotyczą warunków pracy są bezdyskusyjne - powiedział Arnold Bul, prezes zarządu odlewniczej spółki.

Antoni Kopyto, dyrektor do spraw organizacji stalowowolskiego Inkubatora: - W stalowowolskim przemyśle mamy sporo przykładów dobrych zmian. Ku lepszemu idą warunki pracy, sięga się po najnowsze technologie, pojawiają się inwestorzy, nowi właściciele, którzy jako jeden ze swych celów widzą konieczność rozwoju. To szansa na przyszłość, nie zawsze z zewnątrz widziana i doceniania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie