Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola skutecznie dobiera się do unijnej kasy, skąd wygarnia miliony

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wspierane przez Unię prace przy drążeniu tunelu pod ulicą Solidarności, gdzie powstaje wiadukt pod ulicą i pod torami kolejowymi
Wspierane przez Unię prace przy drążeniu tunelu pod ulicą Solidarności, gdzie powstaje wiadukt pod ulicą i pod torami kolejowymi Zdzisław Surowaniec
36. miejsce na 2 tysiące 238 gmin – taką lokatę zajęła Stalowa Wola w rankingu wykorzystania środków europejskich. Zestawienie opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny obejmuje wykorzystanie funduszy w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 Unii Europejskiej.

– Gratuluję tego wyniku Radnym Rady Miejskiej, gdyż jest to efekt państwa odważnych decyzji i zgód, nieraz wymagających odwagi i wielkiej pracy – zwrócił się do radnych miejskich podczas sesji Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli.

– Dziękuję też wspaniałemu zespołowi pracowników urzędu miasta i wszystkich instytucji miejskich. Gratuluję tego niesamowitego wyniku, który jest udziałem wielkiej pracy, zaangażowania, przygotowania tych osób, które pozyskują środki finansowe, realizują inwestycje, utrzymują projekty. Nic w życiu się nie „udaje”. To jest bardzo niefortunne słowo, którego często używamy. Nam nic się nie „udało”, to wszystko jest wynikiem wielkiej pracy, wielkiego zaangażowania i świetnego przygotowania merytorycznego zespołu pracowników miasta Stalowej Woli i państwa radnych, którzy odważnie wspieracie ten projekt zmian na terenie miasta – mówił prezydent.

Na 2 tysiące 238 samorządów ujętych w raporcie (90 procent gmin w Polsce), Stalowa Wola zajmuje 36. miejsce z kwotą dokładnie 207 milionów 661 tysięcy złotych. Jest to stan na koniec 2016 roku. Jak zaznaczył prezyddent Stalowej Woli, wynik hutniczego grodu w kolejnych latach, z projektami które są w trakcie realizacji i zaplanowanymi inwestycjami, będzie na pewno wyższy.

– Trzydzieste szóste miejsce w Polsce, to jest lokata za największymi miastami w Polsce, za miastami, które również korzystają ze środków krajowych – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. Podkreślił, że w raporcie są ujęte miasta wojewódzkie, które budują duże układy drogowe, drogi ekspresowe, mosty.

Według raportu, Rzeszów znalazł się na 7. miejscu, Mielec jest na 39. miejscu, Tarnobrzeg na 260. miejscu, a sąsiadujące ze Stalową Wolą Nisko na 462. miejscu.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowane. Chodzi o fundusze ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020 dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. W zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jednym z projektów ze wsparciem unijnym realizowanym w Stalowej Woli jest projekt rewitalizacji nazywany „Zielonymi Ogrodami Miasta”. Obejmuje 45 hektarów błoni nad Sanem, 5 hektarów skarpy nad działkami nieopodal „oczka” i 7 hektarów Parku w Charzewicach. Inwestycja opiewa na 13 miliona złotych, zł z czego 9,6 miliona to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Największym zakresem prac zostaną objęte nadsańskie Błonia od „oczka” po galerię VIVO. Na 45 hektarach przewidziano miejsce na nowe nasadzenia. Powstaną dwa boiska. Jedno „zielone” a drugie do gry w piłkę siatkową i plażową. Będzie również plac zabaw. Jednym z najciekawszych elementów ma być piaszczysta plaża o powierzchni prawie 2 tysięcy metrów kwadratowych, z drewnianym tarasem widokowym o szerokości 3 metrów, siedziskiem przy rzece San i kolejnym miejscem zabaw dla dzieci.

Kolejny duży projekt z unijnym wsparciem to budowa łącznika ze strefy przemysłowej do przyszłej obwodnicy. Będzie kosztować 26 milionów złotych. Dofinansowanie wynosi 10 milionów złotych. Droga będzie mieć specjalny system odwodnienia, stąd tak duża kwota. Oprócz budowy tunelu pod ulicą Solidarności, na ulicy Energetyków powstanie również dwupasmowe, turbinowe rondo. Od turboronda na ulicy Energetyków (ma być dofinansowane kwotą 5 milionów złotych) będzie można dojechać do obwodnicy Stalowej Woli, która ma powstać w 2021 roku oraz drogi szybkiego ruchu S-19, która powstanie w 2022 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji


Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie