Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola wspiera studentów. Dostaną stypendia, praktyki i płatne staże

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tegoroczni absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z tytułami magistrów, podczas edukacji korzystali ze stypendiów
Tegoroczni absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z tytułami magistrów, podczas edukacji korzystali ze stypendiów Zdzisław Surowaniec
„Zyskaj nie tylko wiedzę” - to hasło przewodnie oddające w pełni współpracę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z Gminą Stalowa Wola. Chodzi o stypendia, praktyki i płatne staże, z których mogą korzystać studenci kierunków inżynieryjnych.

- Co roku studia podejmuje wiele interesujących osób, z dobrymi świadectwami. Również my jako uczelnia podejmiemy wiele interesujących działań naukowych. Cieszy nas, że na kierunki inżynierskie przychodzi coraz więcej osób - mówi dziekan Wydziału profesor doktor habiliowany Andrzej Kuczumow.

Stalowa Wola jako jedna z nielicznych gmin w Polsce, jak nie jedyna, oferuje 300 złotych stypendium miesięcznie dla każdego studenta kierunku technicznego. Stypendium motywacyjne otrzymują studenci kierunków: inżynieria środowiska i inżynieria materiałowa na pierwszym roku niezależenie od osiąganych wyników w nauce. Na drugim i kolejnych latach studiów, stypendium motywacyjne 300 złotych otrzymuje każdy, kto osiągnie średnią ocen 3,5 lub otrzymuje 400 złotych na miesiąc, gdy średnia jego ocen wyniesie co najmniej 4,1.

Oprócz tego „stalowi” żacy mogą liczyć na stypendium socjalne w kwocie między 200, a 600 złotych, stypendium rektora dla najlepszych studentów (500-800 złotych), stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych (350-500 złotych), zapomogi (wysokość zapomogi jest ustalana każdorazowo i w odniesieniu do przypadku indywidualnego na posiedzeniu komisji stypendialnej), stypendium fundowane (wysokość i aktualność stypendium zależy od możliwości finansowych danej fundacji).

Suma wszystkich stypendiów przewidzianych dla studentów studiujących w Stalowej Woli techniczne kierunki kształcenia może sięgać 1500 złotych.

Studenci inżynierii materiałowej mają możliwość odbycia zarówno obowiązkowych jak i nadobowiązkowych praktyk. Wejście absolwentów na rynek pracy wspiera studencka aktywność: działalność w ramach kół naukowych, np. Koła Naukowe Zrównoważonego Rozwoju „ProVita”, działalność w ramach Samorządu Studentów „Pro Bono”, AZS Stalowa Wola, duszpasterstwa akademickiego, wolontariatu itp.

Studenci inżynierii środowiska odbywają praktyki w takich instytucjach jak: Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli, Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Leżajsku, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Krzeszowie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Janowie Lubelskim, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Sp. z o.o., Stare Miasto-Park Sp. z o.o., Stowarzyszenie Zielona Stalówka w Stalowej Woli, PROGEO Sp. z o.o we Wrocławiu, Józefa Hausnera, Zbiórka i transport odpadów komunalnych i pokrewnych, Przedsiębiorstwo Termicznej Utylizacji Odpadów Ratar Sp. z o.o., Urząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Na obu kierunkach studenci otrzymują możliwości odbywania płatnych staży w przedsiębiorstwach lokalnych, np. LiuGong Dressta.

- Cieszę się ze współpracy z uczelnią, w której rezerwujemy najlepsze talenty. U nas studenci mogą sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności, oferujemy też biuro kierunkowego rozwoju w różnych krajach świata, gdzie mamy swoje siedziby. Mamy doświadczonych inżynierów, konstruktorów i technologów, ich wiedzę chcemy przekazywać z pokolenia na pokolenie - stwierdza Hou Yubo, wiceprezes LiuGong Dressta Machinery w Stalowej Woli.

Właśnie kierunki techniczne mają przyszłość, ponieważ Katolicki Uniwersytet Lubelski wygasza w Staalowej Woli kierunki humanistyczne. To oznacza, że cztery kierunki: pedagogika, socjologia, praca socjalna oraz prawo będą istniały tylko na macierzystej uczelni w Lublinie. Wygasną w Stalowej Woli.

Decyzja jak czytamy w komunikacie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ma związek z planowanymi zmianami legislacyjnymi dotyczącymi szkolnictwa wyższego, dlatego Senat KUL-u podjął uchwałę o konsolidacji tych kierunków studiów, które prowadzone są jednocześnie na więcej niż jednym wydziale KUL i są dublowane.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. Polacy częściej myślą o bezpieczeństwie podczas wakacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie