Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Znowu można przekazywać makulaturę na budowę studni

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli kontener na makulaturę stoi na placu przed kościołem świętego Floriana, naprzeciw biblioteki miejskiej
W Stalowej Woli kontener na makulaturę stoi na placu przed kościołem świętego Floriana, naprzeciw biblioteki miejskiej Zdzisław Surowaniec
Sprzedaż makulatury zebranej w Stalowej Woli, w Pysznicy i w Nisku oraz w Tarnobrzegu posłużyła do budowy studni na Madagaskarze, jednym z najbiedniejszym kraju Afryki.

W Stalowej Woli kontener na makulaturę stawiany był przy kilku kościołach. Teraz stoi na parkingu naprzeciw kościoła świętego Floriana w centrum miasta.

We wszystkich świątyniach księża zachęcają do wrzucania makulatury do tego kontenera. Efekty już są. W Fianarantsoa na Madagaskarze wybudowano już dwudziestą studnię z pieniędzy zbieranych ze sprzedaży makulatury, między innymi w Stalowej Woli. Parafią opiekuje się wspólnota kamilianów.

Jubileuszowa studnia została poświęcona i nadano jej imię Ducha Świętego. Osiem tysięcy złotych uzyskano w Stalowej Woli i okolicy ze sprzedaży w tym roku makulatury na budowę studni w Afryce. Ze zbiórki makulatury diecezji sandomierskiej i w archidiecezji przemyskiej można więc było wybudowana studnię na Madagaskarze. Powstałą obok szpitala prowadzonego przez księży kamilianów. Zbiórka makulatury na budowę studni będzie prowadzona nadal - zapewnia Elżbieta Wołoszyn ze Stalowej Woli. Prosi, aby nie wyrzucać makulatury, starych podręczników, tylko zbierać i przywozić do kontenera.

- Zbierajcie makulaturę, gromadźcie. Akcja trwa nadal - zapewnia Elżbieta Wołoszyn ze Stalowej Woli. Prosi, aby nie wyrzucać makulatury, starych podręczników. Ubolewa, że cena makulatury 12 groszy za kilogram jest bardzo niska, więc potrzeba zebrać wiele, aby uskładać na budowę jednej studni. Koszt takiej studni to 4 tysiące euro.

Studnia dla mieszkańców Afryki pozbawionych czystej wody to ogromny dar życia. - Zdrowa, czysta woda oznacza mniej chorób i lżejsze życie, bo nie muszą nosić wody z bardzo odległych miejsc - mówi pani Elżbieta Wołoszyn.

- Trzeba sobie uzmysłowić, że zniszczona czy spalona w piecu makulatura to szklanka wody dla ludzi jej pragnących - stwierdziła.

- Dla mieszkańców Afryki dostęp do świeżej, bieżącej wody jest czymś wyjątkowym. Czynicie wielkie dobro dla całej wioski. Korzystają z niego ludzie i zwierzęta. Wody nie trzeba szukać kilka kilometrów od domu, ale jest na miejscu. Można się umyć, wyprać rzeczy. Szczególnie wdzięczne są tamtejsze kobiety, bo to na nich spoczywa obowiązek dostarczania wody. Myślę, że Jezus czeka na to, byśmy wyznawali wiarę nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem naszego życia. Ta akcja pięknie wpisuje się w świadectwo naszego życia. Przez nią dzielicie się także swoją wiarą z tamtymi braćmi, umacniacie ich wiarę - twierdzi chrześcijański misjonarz ksiądz Edward Ryfa, nasz podkarpacki rodak z Gniewczyny koło Przeworska. Koordynuje akcję budowy każdej studni w Czadzie.

Czerpanie wody z niebezpiecznych, zanieczyszczonych źródeł wiąże się z ryzykiem zakażenia pasożytami i malarią.

- Gdyby udało się nam zapewnić w każdej wiosce w krajach rozwijających się studnię z czystą wodą, ilość chorych w szpitalach zmalałaby o połowę - szacują księża Pomoc idzie do krajów tak zwanego pasa Sahelu, o klimacie półsuchym, gdzie występuje niedobór wodny pitnej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie