Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolskie Dyktando "Gżegżółki" poświęcone będzie legendarnemu „Hotklubowi”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Anna Garbacz – autorka dotychczas zorganizowanych 14  Stalowowolskich Dyktandach "Gżegżółki"
Anna Garbacz – autorka dotychczas zorganizowanych 14 Stalowowolskich Dyktandach "Gżegżółki" Tomasz Wosk
Przed nami 15 edycja Stalowowolskiego Dyktanda "Gżegżółki", które w tym roku będzie się opierało na temacie "Hotklubu". Było to kultowe miejsce muzyczno-rozrywkowe, istniejące 15 lat, a jego złoty okres przypadł na lata 80. ubiegłego wieku.

Hotklub jak klub studencki

- "Hotklub" wyróżniał się w Stalowej Woli odważną działalnością, wzorowaną na modelu charakterystycznym dla ówczesnych klubów studenckich. To tam swoje miejsce do rozwijania talentów muzycznych znaleźli stalowowolscy rockmani - wyjaśnia Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Dobrych rad jak przygotować się do dyktanda i jak je traktować, mówiła Anna Garbacz, która od samego początku jest jego autorką. Jak polonistka zauważa, największe kłopoty sprawiają połączenia "razem czy osobno", "duże czy mała litera" oraz interpunkcja.

Trudne dyktando

- Chodzi o sytuację, gdzie będzie ona oczywista, bo czasami są dopuszczalne różne warianty. Osobiście staram się, aby w tekście nie było zbyt dużo możliwości wariantywnych, bo to utrudnia na przykład sprawdzanie - tłumaczy Anna Garbacz.

Odpowiedź jest prosta. Autorka dyktanda: - Boję się, czy dyktando nie będzie za łatwe, za trudne, czy mi się już nie skończyły te trudne wyrazy, bo dyktando odbywa się już po raz piętnasty. Pytamy skąd jego pomysłodawczynie czerpie inspirację: - Z życia a ponieważ Miejski Dom Kultury jest organizatorem, to zawsze jest dla mnie inspiracją - mówi Anna Garbacz. Przypomina rok "chopinowski", obecnie "Hotklub".

W odniesieniu do dyktanda jego autorka stara się tak dobierać słowa, wyrażenia, aby były one używane w powszechnej polszczyźnie.

Dyktando składania do sięgania do słownika

- Nie było od 14 lat osoby, która by napisała dyktando bez żadnego błędu. Rekordzista miał tylko do tej pory jeden błąd, polegający na problemach z łącznikiem. To jest swego rodzaju gra. Ja ją utrudniam, uczestnicy próbują ją rozwiązać - mówi Anna Garbacz.

Coroczna majówkowa zabawa skłania do sięgnięcia po słowniki, przypomnienie sobie zasad poprawnej polszczyzny. Dyktando to też orędownik dobrej zabawy, z tym, że najmłodsi użytkownicy muszą być pod opieką dorosłych: - To czy dziecko wystartuje, wszystko zależy od rodziców bo to oni najlepiej znają swoje dziecko i jego umiejętności. Dyktando jest dedykowane dla osób dorosłych i młodzieży - mówi Anna Garbacza.

Dyktando zorganizowane zostanie 3 maja o godzinie 11:00 w Auli Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Ulica Kwiatkowskiego 4. 

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie