Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolskie Muzeum ma generała! Powstaje kolekcja prac Stefana Norblina

Zdzisław Surowaniec
Portret amerykańskiego generała Douglasa Georga MacArthura pędzla Stefana Norblina, jaki jest już własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Portret amerykańskiego generała Douglasa Georga MacArthura pędzla Stefana Norblina, jaki jest już własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Muzeum w Stalowej Woli odniosło olbrzymi sukces! Otrzymało zalążek kolekcji obrazów Stefana Norblina - niezwykłego artysty, potomka słynnego rodu Norblinów. Dotychczas żadna placówka muzealna nie zajmowała się gromadzeniem prac tego zapomnianego artysty.

Zapomniany malarz

Stefan Norblin żył w latach 1892-1952. Tworzył w Polsce, Indiach i USA. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty, projektował kostiumy teatralne. W Indiach zasłynął jako projektant wnętrz pałacu maharadży Umaid Singh'a. Prochy Norblina i jego żony Leny Żelichowskiej zostały w październiku tego roku sprowadzone z USA do Polski.

Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: - Pozostawienie obrazów Stefana Norblina w Stalowej Woli pozwoli rozszerzyć badania historykom
Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: - Pozostawienie obrazów Stefana Norblina w Stalowej Woli pozwoli rozszerzyć badania historykom sztuki zainteresowanym twórczością artysty, a także będzie niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających muzeum Zdzisław Surowaniec

Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: - Pozostawienie obrazów Stefana Norblina w Stalowej Woli pozwoli rozszerzyć badania historykom sztuki zainteresowanym twórczością artysty, a także będzie niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających muzeum
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Muzeum zorganizowało w ubiegłym roku pierwszą od kilkudziesięciu lat wystawę artysty, z udziałem jego syna Andrew i maharadży indyjskiego, w pałacu którego są freski i obrazy Norblina. Ściągnięto zachowany dorobek artysty z trzech kontynentów - z Indii, Stanów Zjednoczonych i Polski. I właśnie obrazy, które pojawiły się na wystawie ze zbiorów The Polish Arts and Culture Foundation z San Francisco, należą już do stalowowolskiego muzeum.

DOTACJA NA ZAKUP

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało muzeum dotację na zakup szesnastu kalifornijskich obrazów Stefana Norblina. To obrazy, które po wypożyczeniu zostały tu odnowione, ku zachwycie kalifornijskich polonusów. Zostaną pokazane wiosną przyszłego roku jako zapowiedź powstającej wystawy stałej poświęconej twórczości Norblina. W skład kolekcji wchodzą obrazy z najmniej zbadanego okresu twórczości artysty, czyli pobytu w Stanach Zjednoczonych, jest także kilka prac pochodzenia indyjskiego.

KOLEJNE DARY

Są już kolejne dary dla kolekcji. Zachwycony wystawą niemiecki badacz twórczości artysty Claus Ullrich Kimon przekazał muzeum akwarelki autorstwa Norblina. To "Dama w kostiumie" z 1922 roku, a także przekazana jako długoterminowy depozyt wykonany tuszem "Portret kobiety". Badacz dołożył na własność dla muzeum archiwum badań nad twórczością artysty. Składają się na nie liczne dokumenty oraz fotografie rodzinne Norblina, a także unikatowe slajdy ilustrujące główne dzieła artysty w Indiach.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli stanie się centrum badań nad twórczością Stefana Norblina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie