Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu także w Tarnobrzegu. Będą wydarzenia

Klaudia Tajs
Dariusz Chorzępa dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu
Dariusz Chorzępa dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu archiwum
Drugiego kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Po raz pierwszy obchody te, odbędą się również w Tarnobrzegu za sprawą społeczności Zespołu Szkół Specjalnych. Rozmawiamy z Dariuszem Chorzępą, dyrektorem tej szkoły.

Panie dyrektorze z bliża się 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Po raz pierwszy obchody te, odbędą się również w naszym mieście. Dlaczego Zespół Szkół Specjalnych podjął inicjatywę zorganizowania tych obchodów?
Jesteśmy placówką kształcenia specjalnego. Naszym celem jest edukacja i terapia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym również z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie mniej ważnym zadaniem jest również edukacja i budzenie świadomości społeczeństwa, gdyż nierzadkie są przypadki stygmatyzacji i wykluczenia. Autyzm staje się problemem społecznym, a niewiedza rodzi niezrozumienie i brak tolerancji.

Jakie są przyczyny autyzmu?
Wiemy coraz więcej na temat przyczyn tego zaburzenia, ale pewne jest tylko to, że nie ma jednej przyczyny występowania autyzmu. Jest to zestaw czynników genetycznych, powikłań okresu płodowego, zaburzeń okołoporodowych i inne. W ostatnich latach naukowcy coraz bardziej zwracają uwagę na to, że na wystąpienie i przebieg zaburzeń ze spektrum autyzmu mogą mieć również wpływ czynniki środowiskowe. Środki chemiczne, konserwanty, sztuczne barwniki są coraz bardziej obecne w całym otoczeniu. Duże znaczenie może mieć także zanieczyszczenie powietrza. Dioksyny powstające w wyniku spalania śmieci to jedne z najbardziej toksycznych substancji.

Statystyki pokazuję, że w ogromnym tempie przybywa osób z diagnozą autyzmu.
Tak, szacuje się że jest to tempo porównywalne do wzrostu przypadków alergii i otyłości. Mówi się nawet o epidemii autyzmu. Wg ONZ autyzm jest największym zagrożeniem ludzkości obok AIDS, cukrzycy i nowotworów.

Czy w waszej szkole również zauważalne jest to, że przybywa uczniów z autyzmem.
Przede wszystkim wzrasta ilość dzieci z autyzmem na zajęciach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, część z nich zostaje potem u nas w szkole. Jednak najwięcej uczniów trafia do nas na poziomie klas I-III, w pojedynczych przypadkach również na późniejszych etapach nauczania.

Na czym polega specyfika edukacji uczniów z autyzmem?

Przede wszystkim jest to liczebność klas ( od 2-4 uczniów). W początkowym okresie pracy oraz przy nasilonych zaburzeniach, należy zapewnić uczniom stałość otoczenia oraz przewidywalność, gdyż to zdecydowanie obniża u nich poziom lęku i zapobiega negatywnym zachowaniom. Jednym z zasadniczych elementów edukacji i terapii uczniów z autyzmem jest Trening Umiejętności Społecznych. Może on być prowadzony na terenie szkoły, dotyczy wtedy nabywania kompetencji w zakresie interakcji społecznych, jak i w naturalnym środowisku – dotyczy umiejętności zachowania się w miejscach publicznych.

Jakie warunki należy spełnić aby edukacja uczniów z autyzmem była efektywna.
Należy rozpoznać potrzeby dziecka, jego mocne i słabe strony. Zwykle autyzm nie jest wyizolowanym zaburzeniem. Często towarzyszy mu niepełnosprawność intelektualna w różnym stopniu, choroby neurologiczne, schorzenia psychiczne, alergie i inne. Kolejnym krokiem jest opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Na wszystkich etapach rozwoju dziecka z autyzmem najważniejsze jest rozwijanie i doskonalenie umiejętności porozumiewania się z otoczeniem.

Czy wasza kadra jest wystarczająco przygotowana?
Nasi pedagodzy posiadają potrzebne kwalifikacje, ponadto cały czas się dokształcają na licznych kursach i szkoleniach. W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Centrum Autyzmu w Krakowie, placówką która od lat specjalizuje się w edukacji i terapii osób z autyzmem.

Na czym polega ta współpraca?
Pedagodzy i terapeuci z Centrum Autyzmu prowadzą dla naszej kadry szkolenia i konsultacje, w tym również konsultacje dla rodziców. Ponadto mamy możliwość odbywania szkoleń warsztatowych na terenie CA: jest to obserwacja zajęć, podpatrywanie sprawdzonych sposobów i metod pracy, sposobu prowadzenia dokumentacji. Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych„ UNICEF” w Rzeszowie.11 kwietnia p. Marta Potępa – pedagog, terapeuta w zakresie edukacji i terapii uczniów z autyzmem oraz z niepełnosprawnością intelektualną podzieli się swoim doświadczeniem z grupą zainteresowanych nauczycieli i rodziców.

Czy nauczyciel pracujący w klasie dla dzieci z autyzmem powinien mieć jakieś szczególne umiejętności, kwalifikacje, predyspozycje?
Musi chcieć podjąć wyzwanie. Tak jak każdy nauczyciel musi mieć odpowiednie kwalifikacje, ale to dopiero początek. Przede wszystkim powinien dbać o swój rozwój osobisty, o to aby być szczęśliwym. Człowiek sfrustrowany, niezadowolony z siebie i z życia, nie będzie dobrym pedagogiem ani terapeutą. Ponadto powinien mieć ogromną empatię, cierpliwość, szacunek do dziecka i jego rodziców oraz postawę poszukującą. Edukacja i terapia osób z autyzmem jest dziedziną, która ciągle się rozwija więc nauczyciel ciągle musi się dokształcać. Może po prostu musi mieć powołanie?

Przypomnijmy, że Zespół Szkół Specjalnych jest organizatorem Światowego Dnia Autyzmu w naszym mieście, jak będzie przebiegał ten dzień?
2 kwietnia 2019 roku we wtorek o godzinie 10 na Placu Bartosza Głowackiego odbędzie się spotkanie grup reprezentujących placówki edukacyjne oraz władz i mieszkańców miasta. Chcemy wspólnie utworzyć wielki krąg i wypuścić w niebo symboliczną wiązkę niebieskich balonów. Kolor niebieski symbolizuje solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. W niebieskiej poświacie zobaczymy kilka budynków naszego miasta. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie