Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świerzy kontra Matejko. Nowy poczet władców Polski w Tarnobrzegu. Barwny, nowoczesny, emocjonalny

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jadwiga Andegaweńska autorstwa Waldemara Świerzego
Jadwiga Andegaweńska autorstwa Waldemara Świerzego
Słynną wystawę prezentującą 49 portretów władców Polski autorstwa profesora Waldemara Świerzego skonfrontowanych z rysunkami Jana Matejki z albumu "Poczet królów i książąt polskich" można już oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

“Nowy poczet władców Polski” zainicjował w 2004 roku Andrzej Pągowski, który namówił swojego przyjaciela i nauczyciela, aby na nowo przedstawić wizerunki polskich władców. Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, profesor Waldemar Świerzy w latach 2006 - 2013 stworzył 49 takich portretów.

Jak informują twórcy wystawy, do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie - choć nie do końca słusznie - kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich.

W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

“Nowy poczet władców Polski” według pomysłu Pągowskiego miał być nowy, barwny i nowocześnie namalowany, dlatego też wśród prac zobaczyć możemy między innymi niezwykle efektownego Jana III Sobieskiego czy Królową Jadwigę w makijażu. Bezprym, najstarszy syn Bolesława Chrobrego, należy do siedmiu władców, których Matejko w swoim poczcie pominął, za to Świerzy sportretował ich wszystkich. Obok Bezpryma można zobaczyć na wystawie także Zbigniewa, Mieszka Plątonogiego, Bolesława Rogatkę, Henryka Probusa czy Wacława III.

Barwne, soczyste teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, który od samego początku wspomagał Waldemara Świerzego w pogłębieniu tematu i osadzeniu wizerunków w realiach historycznych. Jednak najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

Poczet powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro. Nowy poczet ma za zadanie przypomnienie, szczególnie młodym ludziom, komu zawdzięczają – między innymi – swoje dzisiejsze miejsce w Europie.

Emocjonalne, pełne pasji wizerunki stworzone przez Waldemara Świerzego i towarzyszące im barwne opisy fizyczności władców są okazją do nowego, niebanalnego spojrzenia na historię naszego kraju.

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu czynna będzie do 30 listopada.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie