Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symulowali wybory w Małym Księciu w Tarnobrzegu. Najlepszą kampanię przeprowadzili kandydaci z Partii Zielnych

Klaudia Tajs
W ramach prowadzonej kampanii szkolne korytarze zaklejono plakatami wyborczymi.
W ramach prowadzonej kampanii szkolne korytarze zaklejono plakatami wyborczymi. K. Tajs
Symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadziła w środę młodzież z Zespołu Szkół Społecznych numer 2 imienia Małego Księcia w Tarnobrzegu.

Licealiści znaleźli się w elitarnym gronie tych, którzy poznali mechanizmy europejskich wyborów parlamentarnych "od kuchni". W programie uczestniczy tylko 14 szkół i dwa stowarzyszenia z całego kraju.

Wybory zorganizowano w ramach projektu "Spotkania z Parlamentem Europejskim" przez przedstawicieli Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana. Dla licealistów z Małego Księcia, środowy dzień był ogromnym zaskoczeniem, ponieważ o planowanej wyborczej symulacji dowiedzieli się w chwili przyjścia do szkoły. - Dlaczego Tarnobrzeg i Liceum im. Małego Księcia? - Wybraliśmy mniejsze miejscowości, ponieważ z praktyki wiemy, że w dużych miastach oferta jest dużo większa - tłumaczyła Joanna Różycka - Thiriet, przedstawiciel Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana. - Musieliśmy dokonać ostrej selekcji w szkołach.

WYBORCZA KAMPANIA

Klasy i szkolne korytarze zaklejono plakatami promującymi kandydatów lub ugrupowania polityczne. Pojawiły się ulotki informujące o zasadzie podziału mandatów do Parlamentu Europejskiego. Każdy otrzymał konkretne zadanie, bo jak przyznała Joanna Różycka - Thiriet, projekt ma przybliżyć wybory do Parlamentu Europejskiego. - W przyszłym roku odbędą się kolejne wybory europejskie w naszym kraju, który jest członkiem Unii - przypomniała Joanna Różycka - Thiriet. - Nadal niewiele osób wie, że parlamentarzystów do Brukseli wybiera się w wyborach. Wiele osób myśli, że kandydaci są wyznaczani przez Sejm lub prezydenta. Jest to ważna informacja szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ w przyszłym roku po raz pierwszy będą głosować. Wybory europejskie mogą być dla nich takim pierwszym aktem wyborczym.

WYBRANI Z LICZNEGO GRONA

Środowe wybory to nie tylko zapoznanie młodych ludzi się z całym procesem wyborczym. To pomoc kandydatom w organizacji kampanii wyborczej, ocena ich publicznej prezentacji czy też relacjonowanie na bieżąco przebiegu wyborów. - Koordynator wydarzenia Sławomir Partyka, szkolny pedagog, który wysłał zgłoszenie, nie krył satysfakcji, że to właśnie tarnobrzeskie liceum zakwalifikowało się do projektu. - Opisałem w zgłoszeniu działania naszej szkoły i młodzieży, która interesuje się tematyką funkcjonowania instytucji unijnych - przyznał Sławomir Partyka. - Wspomniałem także o współpracy z europosłanką Elżbietą Łukacijewską, dzięki której kilkoro naszych uczniów było w Brukseli.

Ostatecznie wybory wygrała Europejska Partia Zielonych, która zdobyła cztery mandaty. Pozostałe partie wywalczyły po jednym mandacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie