MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Syn legendarnego pięściarza serwuje regionalne dania w restauracji w muzeum w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
W Art Cafe można m.in. zamówić chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem, czy pierogi z kaszy jaglanej z serem.
W Art Cafe można m.in. zamówić chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem, czy pierogi z kaszy jaglanej z serem. Zdzisław Surowaniec
Marek Trela, syn legendarnego pięściarza Lucjana Treli, jako właściciel restauracji Art Cafe - mieszczącej się w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, rozpoczął serwowanie regionalnych dań z powiatu stalowowolskiego. Można u niego zjeść chwałowickiego klopsa z grochu faszerowanego mięsem, kapustę turebską czy pilchowskiego krupniku z gęsi.

Impulsem do umieszczenia w karcie tych specjałów było wydanie przez powiat stalowowolski folderu opisującego dokładnie sposób przyrządzenia dziewiętnastu charakterystycznych potraw dla powiatu stalowowolskiego. Wydawnictwo ukazało bogactwo kuchni w powiecie i zachęcał do stosowania lokalnych, tradycyjnych przepisów. Została też zorganizowana degustacja tych dań.

Z FOLDERU NA TALERZ

- Folder cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W krótkim czasie rozdaliśmy ponad tysiąc dwieście egzemplarzy tego wydawnictwa - powiedział Tomasz Wosk naczelnik Kancelarii Starosty w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, autor folderu z przepisami.

- Dlatego ogromnie ucieszyła mnie informacja, że niektóre z opisanych w naszym folderze potraw, jako pierwsza i jak na razie jako jedyna, zaczęła serwować restauracja Art Cafe, mieszcząca się w budynku stalowowolskiego Muzeum Regionalnego - dodaje Tomasz Wosk.

KUCHNIA TO DZIEDZICTWO

- W karcie mamy znacznie więcej dań, ale te o charakterze lokalnym, są jednym z jej fundamentów. Cieszymy się, że możemy je serwować zwłaszcza w takim miejscu, jak muzeum. W końcu kuchnia, to też nasze dziedzictwo - zauważa Marek Trela. - Sięgnęliśmy po dania opisane w folderze, czyli między innymi pierogi z kaszy jaglanej z serem, chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem, kruche pierożki nadziewane fasolą, kapustę turebską, pilchowski krupnik z gęsi, czy pilchowską gęś z pieca - wylicza.

- Dzięki tym daniom, będąc w stalowowolskim Muzeum Regionalnym, można poznać nasze tradycje na wielu płaszczyznach: zwiedzając stałą ekspozycję zatytułowaną "Z dziejów regionu nadsańskiego" można zobaczyć jak żyli nasi przodkowie, a siadając w tutejszej restauracji można się przekonać, co jedli - zauważył Tomasz Wosk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie