Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna w Stalowej Woli będzie zmodernizowana i rozbudowana

Zdzisław Surowaniec
Wizualizacja nowego segmentu szkoły.
Wizualizacja nowego segmentu szkoły. Zdzisław Surowaniec
Ruszyły przygotowania do rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Ignacego Paderewskiego w Stalowej Woli. Jeśli pomysł miałaby wesprzeć Unia, trzeba działać szybko, aby załapać się na pieniądze z nowej perspektywy unijnej. Po roku 2020 już takich pieniędzy może nie być.

Można wpłacać

Prosimy o wpłaty na konto: Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej CRESCENDO w Stalowej Woli 79 1240 2799 1111 0010 5075 9111 - Bank Pekao S. A. I O. w Stalowej Woli.

Także nocna wizualizacja wygląda zachęcająco.
Także nocna wizualizacja wygląda zachęcająco. Zdzisław Surowaniec

Także nocna wizualizacja wygląda zachęcająco.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

O pieniądze na wkład własny ma zabiegać Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej "Crescendo". Zostało to ogłoszone we wtorek podczas spotkania w szkole osób, które chcą wspierać inwestycję. Wstępny projekt, kosztorys i wizualizację budynku zaprezentował architekt Rafał Sieraczyński.

Koszt modernizacji i budowy nowych segmentów szkolnych wyniósłby około 18 mln zł. Rozbudowana byłaby część służąca do nauki, powstałaby sala koncertowa na czterysta miejsc, muszla koncertowa do plenerowych koncertów. Rozbudowa jest możliwa, bo przy szkole jest wolna działka. Teraz szkoła zajmuje 2 tys. m kw., po rozbudowie miałaby powierzchnie 4 tys. m kw.

Dokumentację projektową wykonała firma RYSY Architekci Rafał Sieraczyński z Nowej Iwicznej w województwie mazowieckim. Dofinansowanie dał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Goście mogli zobaczyć wizualizację budynku. Na zdjęciach wygląda to zjawiskowo w dzień i w nocy. Bryła sali koncertowej przypomina bryłę lodu. Budynek przylega do sosnowego lasku i jego architektura nawiązywałaby prostotą do tego miejsca. Jest wzorowana na stylu art deco, w jakim powstawały w mieście budynki przed wojną. Szkoła służy nie tylko miastu, ale i regionowi i taki charakter miałaby nadal.

Autor projektu przyznał, że przed projektowaniem obejrzał wiele sal koncertowych i najbardziej zainspirował go budynek Akademii Muzycznej w Warszawie. Dyrektor szkoły Magdalena Pamuła ucina pytania o to kiedy rozpoczną się prace nad rozbudową szkoły stwierdzeniem "kiedy będą już pieniądze". Rozpoczęła się zbiórka. Najbardziej hojni mecenasi kultury mogą liczyć na miejsca w Złotej Księdze Darczyńców.

- Po przebudowie i rozbudowie szkoła będzie bardziej przestronna, ładniejsza, przystosowana do tego, co nam będzie potrzebne. Mimo małej działki, nasi architekci zrobili wszystko, co jest możliwe, żeby szkoła była futurystyczna - ocenia dyrektor PSM Magdalena Pamuła.

Przypomina, że szkoła wybudowana przed pół wiekiem jest już za ciasna na współczesne czasy. - Większa przestrzeń to większa ilość pomieszczeń dydaktycznych oraz nowa sala koncertowa, która będzie atrakcyjnym miejscem dla spotkań słuchacza z muzyką. W realizacji planu rozbudowy szkoły, który jest zamierzeniem ambitnym i trudnym, liczymy już dzisiaj na Państwa wsparcie - powiedziała dyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie