Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Nisku otrzymała tytuł Szkoły Odkrywców Talentów

Zdzisław Surowaniec
Uroczystość odsłonięcia tablicy "Szkoły Odkrywców Talentów”.
Uroczystość odsłonięcia tablicy "Szkoły Odkrywców Talentów”. Zdzisław Surowaniec
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku otrzymało tytuł "Szkoły Odkrywców Talentów". Przymocowana nad drzwiami wejściowymi tablica, upamiętniająca to wydarzenie, odsłonięta została w poniedziałek.

Renata Butryn, poseł, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży:

- Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wyróżnia się odkrywaniem i promowaniem talentów. Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej ten rok szkolny ogłosiła Rokiem Odkrywania Talentów, podkreślając, że rozwijanie zdolności i pasji, do tej pory niedoceniane, jest ważne dla rozwoju kraju.

Wstążeczki zwisające z tablicy przecinali starosta niżański Gabriel Waliłko, poseł Renata Butryn, dyrektor szkoły Grażyna Habigier-Pipska.

- Właśnie został ustanowiony Dzień Talentów. Każdego roku, 21 marca, szkoły mają zrezygnować z typowych zajęć lekcyjnych w klasach na rzecz rozwoju zdolności poznawczych, artystycznych czy sportowych. W ten dzień uczniów należy "odwrócić od tablicy" i pozwolić im na pełną kreatywność - powiedziała posłanka.

UCZYĆ ZAWODU

Po odsłonięciu tablicy zorganizowana została konferencja. Miała formę konsultacji społecznych Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie reformy szkolnictwa zawodowego. Uczestniczyła w niej Jadwiga Parada - naczelnik Departamentu Szkolnictwa Zawodowego i Ustawicznego MEN.

Posłanka Renata Butryn podkreśliła, że szkoły zawodowe mają uczyć zawodu, a nie teorii. - Oferta edukacyjna ma dawać szansę na odnalezienie się na rynku pracy - zapewniła. W tym też kierunku idą zmiany szkolnictwa zawodowego. MEN zwróciło uwagę na rosnącą popularność szkół zawodowych i techników. Coraz więcej gimnazjalistów kontynuuje naukę właśnie w tego typu placówkach. Młodzi ludzie zauważają, że po ich ukończeniu mają szansę na pracę, mało tego, mogą tez kontynuować naukę na studiach.

POTRZEBY PRACODAWCÓW

W technikach zajęcia praktyczne mają stanowić 50 proc. godzin lekcyjnych, w zawodowych 10 proc. więcej. Ponadto uczeń, który skończył liceum i nie poszedł na studia, będzie mógł zdobyć zawód na kilkumiesięcznym kursie, dostosowanym do potrzeb pracodawców, aby nie kształcić bezrobotnych. W ramach wybranego zawodu wyodrębnione zostaną klasyfikacje, które będą potwierdzane podczas zewnętrznych egzaminów (w zawodzie elektryka zostaną wyodrębnione klasyfikacje jak montaż i konserwacja instalacji elektrycznych lub montaż i konserwacja maszyn oraz urządzeń elektrycznych).

W dyskusji brała udział również młodzież. Uczniowie domagali się, aby olimpiady techniczne były traktowane na równi z przedmiotowymi i dawały laureatom przepustkę na studia na uczelniach technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie