Ruszyła XI edycja Szlachetnej Paczki. Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza rodzin czekających na pomoc.

Jak można pomóc?

Wybrać na www.szlachetnapaczka.pl jedną z potrzebujących rodzin i przygotować dla niej wyjątkową paczkę na Boże Narodzenie - paczkę można zrobić wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z pracy.

Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę na Boże Narodzenie. Do akcji włączył się Tarnobrzeg.

Ambasadorem projektu po raz kolejny jest były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski, a ostatnio słynnego Realu Madryt, Jerzy Dudek. Hasło Szlachetnej Paczki 2011: "Do przerwy 0:3" nawiązuje do słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, do przerwy przegrywała 0:3. Zawodnikom udało się jednak przełamać złą passę i zwyciężyć z drugiej połowie. Mecz przeszedł do historii jako jedna z najefektowniejszych wygranych i symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji.

- Dziś wszystkim rodzinom w ciężkiej sytuacji chcemy powiedzieć: to, że dziś przegrywacie, nie znaczy, że nie możecie wygrać w drugiej połowie swojego życia! W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje aż 2,1 miliona ludzi. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców Szlachetnej Paczki. Razem możemy wygrać ten mecz - mówi koordynująca akcję w Tarnobrzegu polonistka z Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Sawicka.

W ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do 8201 ubogich rodzin. Wartość pomocy sięgnęła 10 milionów złotych. W akcję zaangażowało się ponad 100 tysięcy darczyńców, w tym Jerzy Dudek, znakomici piłkarze Realu Madryt, para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby piłkarskie. Akcję pobłogosławił także Ojciec Święty Benedykt XVI.

W minioną sobotę w 409 rejonach akcji w całej Polsce, w tym także w Tarnobrzegu, wolontariusze gwizdkami dali sygnał oficjalnego rozpoczęcia akcji. - W mikołajki paczkę przygotuje para prezydencka, a w dniach 9-11 grudnia w całej Polsce otworzymy magazyny, do których darczyńcy będą przywozić paczki, a wolontariusze zawozić je do rodzin - mówi Katarzyna Sawicka.