Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Stalowej Woli otrzymał od miasta respirator klasy „premium”. Kolejne dwa aparaty są w drodze

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Doktor Aleksander Zieliński, dyrektor szpitala Andrzej Komsa i starosta Janusz Zarzeczny
Doktor Aleksander Zieliński, dyrektor szpitala Andrzej Komsa i starosta Janusz Zarzeczny Zdzisław Surowaniec
Szpital w Stalowej Woli otrzymał od miasta nowoczesny respirator firmy Löwenstein, elsa 600. Wkrótce do szpitala trafią kolejne dwa respiratory.

Respirator, czyli sztuczne płuco, to aparatura medyczna, która podtrzymuje podstawowe funkcje życiowe. Dzięki respiratorowi osoba chora, której płuca z różnych powodów nie mogą prawidłowo funkcjonować, ma szansę na przeżycie poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Respirator to podstawowe urządzenie wspomagające lub zastępujące pracę płuc; stosuje się go nie tylko u pacjentów z niewydolnością oddechową, która spowodowana jest chorobą (taką jak COVID) lub urazem. Oprócz wspomagania i zastępowania oddechu w przypadku niewydolności układu oddechowego urządzenie to jest też powszechnie stosowane w anestezjologii, kiedy zachodzi konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. Wówczas pacjent jest intubowany i wentylowany mechanicznie.

We wtorek dziennikarze zaproszeni zostali do szpitala na krótką konferencję prasową, połączoną z prezentacją nowego respiratora zakupionego przez gminę Stalowa Wola dla powiatowego szpitala.

- Jest to urządzenie z górnej półki. Porównując je do rynku samochodowego, można powiedzieć, że jest to klasa „premium”. Jest to autentyczny szczyt możliwości, jeśli chodzi o respiratoroterapię - powiedział lekarz kierujący oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Aleksander Zieliński.

- Mamy już sześć takich urządzeń, to jest siódme. Budujemy oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z myślą o tym, żeby służył przez wiele lat- stwierdził doktor Zieliński.

Dodał, że szpital posiada jeszcze drobne respiratory, którymi zabezpieczana jest wentylacja pacjentów na innych oddziałach. Na wyposażeniu są także małe respiratory przenośne. - W sumie tych respiratorów jest powyżej 20. Jesteśmy zabezpieczeni w sposób wystarczający - ocenił szef anestezjologów.

Podarowany przez miasto respirator trafił do szpitala w bardzo szybkim czasie, w okresie pięciu tygodni od zamówienia. Kosztował prawie 90 tysięcy złotych. Sprzęt będzie wykorzystywany w różnych sytuacjach, w których dochodzi do niewydolności oddechowych, bez względu na wiek czy wagę pacjenta. Dużą zaletą respiratora jest to, że jego oprogramowanie może być zmienione lub wzbogacane. To pozwala w sposób nieograniczony myśleć o przyszłości.

- W naszym oddziale Intensywnej Opieki Medycznej mamy nowy sprzęt, ale być może pod koniec tego roku będziemy się przenosić do nowego pawilonu. Czekamy jeszcze na zakup respiratora od Alutecu. Kolejny ma zakupić gmina Pysznica i Gmina Zaleszany - mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Ciekawostką jest to, że w ostatnim czasie rząd niemiecki zakupił 6,5 tysiąca takich respiratorów, jaki właśnie trafił do stalowowolskiej lecznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie