Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu będzie miał lądowisko dla eurokopterów

KaT
Radni Tarnobrzega na potrzeby lądowiska przeznaczyli teren należący do gminy, leżący w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Radni Tarnobrzega na potrzeby lądowiska przeznaczyli teren należący do gminy, leżący w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji. fot. Klaudia Tajs
Tarnobrzescy radni wyznaczyli na nadwiślańskich terenach miasta teren, gdzie w razie potrzeby będzie mógł lądować śmigłowiec medyczny. Plac zaopiniowała pozytywnie dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego, która za około półtora miliona złotych wybuduje tam profesjonalne lądowisko dla eurokopetrów.

Do wyznaczenia stałego miejsca na wypadek lądowania śmigłowców ratunkowych, radnych Tarnobrzega zobowiązał przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który w tej sprawie przysłał stosowne pismo.

- Wyznaczone miejsce nie będzie pełniło funkcji profesjonalnego lądowiska, lecz będzie dostępne na
wypadek potrzeby lądowania śmigłowca celem zabrania od naziemnego zespołu ratownictwa medycznego pacjenta w stanie nagłego zagrożenia - tłumaczy Jurand Lubas, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega.

- Chory będzie transportowany do właściwego szpitala. Z przepisów jakie do nas dotarły wynika także, że każdorazowo przed lądowaniem śmigłowca teren będzie zabezpieczany przez strażaków z państwie straży pożarnej.

SZPITAL SIĘ PRZYŁĄCZY

Wskazanie terenu przez radnych wykorzystała dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, która od pewnego czasu przymierza się do budowy profesjonalnego lądowiska dla helikopterów ratunkowych. - Za kilka dni, wspólnie z wiceprezydentem miasta jedziemy na wyznaczone miejsce, by dokładnie obejrzeć teren - zapowiada Wojciech Wąsik, wicedyrektor tarnobrzeskiego szpitala. - Obliczymy jaki będzie czas przejazdu karetki z lądowiska do naszego szpitala. Jednak już dziś wydaje mi się, że to bardzo dobra lokalizacja, gdyż lądowisko od szpitala dzieli około kilometr a trasa przejazdu nie jest uciążliwa w zakręty i skrzyżowania.

Zdaniem dyrekcji szpitala jego budowa jest konieczna z kilku względów. - Szpital Powiatowy w Stalowej Woli ma lądowisko w Turbii, my jesteśmy placówką wojewódzką i takiego placu nie mamy - ubolewa wicedyrektor Wąsik. - Mamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, a pracującą tam kadra, ratuje życie mieszkańcom całego regionu.

PRZYJMĄ EUROKOPTER

Potrzeba budowy lądowiska jest tym większa, że dyrekcja placówki poważnie podchodzi do tematu transplantacji narządów. - Dlatego chcemy, żeby plac miał pełną nawigację i był wyposażony w czujniki naprowadzające - dodaje wicedyrektor. - Ponadto w ramach Lotniczego Pogotowia Lotniczego Rząd planuje zakupić kilkanaście eurokopterów, które mogą lądować w każdych warunkach. Trzy z nich trafią na Podkarpacie. Dlatego my już przygotowujemy się do tego programu i chcemy, aby eurokoptery pomagały także naszym pacjentom.

Dyrekcja szpitala szacuje, że koszt budowy płyty lądowiska wraz z oświetleniem i montażem monitoringu zamknie się w kwocie 1,5 miliona złotych. Dlatego już teraz występuje z wnioskami o sfinansowanie inwestycji do zarządu województwa i ministerstwa zdrowia. Pomoc finansową w budowie profesjonalnego lądowiska obiecał także lokalny samorząd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie