Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szybki PIT" Ciebie rozliczy

Małgorzata MOTOR
- Warto rozliczać się przez Internet - zachęca Joanna Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej w Rzeszowie.
- Warto rozliczać się przez Internet - zachęca Joanna Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej w Rzeszowie. Krystyna Baranowska
Każdego roku średnio składanych jest ponad 600 tysięcy zeznań. Ale tylko garstka podatników ułatwia sobie życie i rozlicza się ze "skarbówką" przez Internet. Chociaż taką możliwość mamy od kilku lat, to wciąż wolimy stać w kolejce niż wysłać PIT z domu.

Jak rozliczyć się przez Internet?

Jak rozliczyć się przez Internet?

Trzeba jedynie wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki "Do pobrania" pobrać aplikację e-Deklaracje (aplikacja ułatwiająca wysyłanie e-PIT) lub z zakładki "Formularze" pobrać właściwy formularz zeznania. Po wypełnieniu formularza trzeba go podpisać i wpisać kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2010 rok. Następnym krokiem jest wysłanie wypełnionego zeznania. Dla potwierdzenia złożenia dokumentu należy pobrać z systemu i zachować urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Ministerstwo Finansów przygotowało akcję "Szybki PIT". Maskotką projektu jest szeryf, który ma pomagać w sprawnym i szybkim rozliczeniu podatkowym za 2010 rok. Rozliczanie przez Internet trzeba wzmacniać akcją promocyjną, bo okazuje się, że niewiele osób jest przekonanych do tej formy.

TYLKO JEDEN NA 60

W 2010 roku na ponad 600 tysięcy zeznań zaledwie 10 tysięcy zostało złożonych przez Internet. To i tak dobry wynik, biorąc pod uwagę statystyki z 2009 roku. Wtedy rozliczyło się tylko 2,5 tysiąca! Dlaczego warto rozliczać się przez Internet? Okazuje się, że jest kilka korzyści.
- Można uniknąć kolejek, które mogą pojawić się w urzędach skarbowych pod koniec akcji składania zeznań, szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, a dodatkowo składając zeznanie dziś, na ewentualną dopłatę i tak jest czas do końca kwietnia - wylicza zalety Joanna Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej w Rzeszowie.

To jednak nie wszystko, plusem elektronicznego składania deklaracji jest jego łatwość obsługi. Program prowadzi użytkownika krok po kroku, zaznaczając na czerwono rubryki, które są obowiązkowe do wypełnienia. Ponadto system sam, podobnie jak znane darmowe programy do zeznań rocznych, oblicza podatek i wskazuje błędy. W tym roku możliwe jest złożenie zeznań podatkowych wspólnie z małżonkiem, bez wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa. Również elektronicznie można złożyć korektę zeznania podatkowego, co w ubiegłym roku nie było możliwe.

INTERNET TO DLA NAS ROZRYWKA

Skoro jest tyle zalet, to dlaczego wciąż wolimy ustawiać się w kolejce niż wysłać zeznanie z domu? - Poziom dostępności do Internetu w naszym regionie jest niski, więc i nasze umiejętności posługiwania się nim są niższe. Ci, którzy korzystają już z Internetu, wykorzystują go do rozrywki albo prostego komunikowania się za pomocą na przykład GG. A urząd skarbowy nie jest ani rozrywką, ani formą komunikowania się - komentuje Elżbieta Inglot-Brzęk, socjolog z Rzeszowa.

Do tej formy przekonują się jednak nawet 90-latkowie. Drogą elektroniczną złożyło zeznanie podatkowe 20 kobiet i 6 mężczyzn w kraju w wieku powyżej 90 lat. Natomiast podatnicy w przedziale wiekowym 81-90 złożyli już 428 takich zeznań, w tym 260 kobiet. Do tej pory w województwie podkarpackim zostało złożonych 3530 zeznań podatkowych przez Internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie