Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się ciepła jesień. Sprawdź prognozę pogody

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Prawie jak na wakacjach - do połowy listopada pogoda nie pozwoli nam zapomnieć o letnich miesiącach.

20 stopni Celsjusza

20 stopni Celsjusza

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach w naszym regionie temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Wielkich upałów nie będzie, ale trzeba to przyznać: mamy piękną polską złotą jesień. Ale trzeba też pamiętać, że najgorsze dla naszego zdrowia są skoki temperatury.

- Jak będzie tegoroczna jesień? Ciepła, chłodna, sucha, deszczowa? Wszystko można powiedzieć i napisać, ale fachowcy nie podejmują się dłuższego prognozowania niż na pięć dni - mówi Tomasz Knopik, synoptyk z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

PROGNOZA

Synoptycy z krakowskiego Instytutu uważają, że wrzesień w tym roku ma typowy przebieg, z wyjątkiem pierwszych dni, kiedy było bardzo zimno. Nawet brak deszczu nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem. A jest wyjątkowo sucho, ponieważ w poprzednich miesiącach powinno padać, a deszczu było jak na lekarstwo.

Na portalach pogodowych można przeczytać różne prognozy na całą jesień. Przeważają warianty optymistyczne. Do połowy listopada ma być ciepło, z załamaniami pogody na dwa, trzy dni. Temperatura będzie dochodziła w dzień do 20 stopni, a może przekraczać tę granicę. W połowie listopada zmieni się rodzaj powietrza na bardziej wilgotne. Nadal będzie ciepło, ale należy się spodziewać mniej słońca, więcej chmur i deszczu, ale przede wszystkim pojawią się bardzo silne wiatry. Są też wersje, że w drugiej połowie listopada zacznie się zimą i to ze srogim mrozem.

A jaka ma być pogoda w najbliższych dniach? W środę ociepli się do 24 stopni Celsjusza w ciągu dnia, ale noc będzie chłodna 6-7 stopni. W czwartek od zachodu nadciągnie front atmosferyczny. Będzie jeszcze ciepło 24-25 stopni Celsjusza, ale pojawią się chmury, a od piątku ochłodzenie, w niedzielę będzie tylko 15 stopni. Od poniedziałku trochę cieplej, o 2-3 stopnie.
SKOKI TEMPERATUR

Wahania słupka rtęci pomiędzy porankiem a południe są bardzo duże. Te skoki temperatur mogą się okazać bardzo groźne dla naszego zdrowia.

- Należy swój ubiór dostosowywać do panującej temperatury. Uściślając: rano ubierzmy się cieplej, ale wracając do domu z pracy bądź szkoły możemy ściągnąć kurtkę, bądź szal - mówi Szczepan Jędral, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. - Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu oraz wspomaganiu układu odpornościowego witaminami.

Lekarze i epidemiolodzy przypominają, że wrzesień to najlepszy czas na profilaktykę przeciwko grypie. Zaszczepić powinny się przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe na powikłania grypy, czyli dzieci i osoby po 50 roku życia, pensjonariusze domów opieki. Do grup zwiększonego ryzyka należą też przewlekle chorzy na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną - oraz dzieci i dorośli leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Jedna dawka szczepionki wynosi 28 złotych. Więcej informacji uzyskamy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz u lekarzy rodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie