MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg drugi najskuteczniejszy w Polsce w zdobywaniu pieniędzy z Unii

Grzegorz LIPIEC
Zadaszona trybuna stadionu Siarki Tarnobrzeg z 2676 miejscami kosztowała 11 milionów 350 tysięcy złotych, z czego ponad 2 miliony złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zadaszona trybuna stadionu Siarki Tarnobrzeg z 2676 miejscami kosztowała 11 milionów 350 tysięcy złotych, z czego ponad 2 miliony złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Grzegorz Lipiec
Była stolica polskiej siarki zajęła drugie miejsce w rankingu "Europejski samorząd". Specjaliści oceniali lokalne samorządy, w tym między innymi, jak radzą sobie z wykorzystaniem pieniędzy unijnych.

Tarnobrzeg w rankingu

Tarnobrzeg w rankingu

Ranking "Europejski samorząd" według "Rzeczpospolitej": 1. Włocławek, 2. Tarnobrzeg, 3. Sopot, 4. Przemyśl, 5. Tychy, 6. Zabrze, 7. Piotrków Trybunalski, 8. Dąbrowa Górnicza, 9. Toruń, 10. Świnoujście… 22. Wrocław, 23. Poznań,… 26. Rzeszów,… 29. Krosno,… 49. Płock, 50. Kalisz.

Tarnobrzeg został pokonany tylko przez Włocławek, ale za to pokonał dużo większe ośrodki miejskie. W tyle jest Rzeszów, Poznań, Wrocław. Czwarte miejsce w tej klasyfikacji zajął Przemyśl.

"Rzeczpospolita" co roku ogłasza ranking polskich samorządów. Plebiscyt został podzielony na dwa etapy. Po pierwszym etapie w rankingu miast na prawach powiatu Tarnobrzeg zajmował 23 miejsce. W ostatecznej klasyfikacji zabrakło nas, ale "na osłodę" pozostało drugie miejsce wśród miast najlepiej wykorzystujących unijną szansę.

JAK POWSTAŁA KLASYFIKACJA?

Tradycją stały się już wybory liderów wśród samorządów. Tym razem oprócz rankingów gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu, wybierano te samorządy, które są najskuteczniejsze przy zdobywaniu pieniędzy z Unii Europejskiej.

Przy ustalaniu kolejności miejsc w rankingu "Europejski samorząd" eksperci i dziennikarze "Rzeczpospolitej" brali między innymi pod uwagę wielkość pozyskanych funduszy z Unii Europejskiej w przeliczeniu na mieszkańca oraz liczbę podpisanych umów na inwestycje finansowane z programów unijnych. Tarnobrzeg zajął w unijnej klasyfikacji miast na prawach powiatu drugie miejsce. Lepszy był tylko Włocławek. W pokonanym polu nasze miasto pozostawiło: Sopot, Przemyśl i Tychy. Poza pierwszą dziesiątką znalazł się na przykład: Rzeszów, Wrocław, Krosno czy też Poznań.

Specjaliści oceniali poczynania tarnobrzeskich samorządowców w latach 2007-2010. We wspomnianym okresie wykorzystał i zdobył ponad sto milionów złotych, które pochodziły z Unii Europejskiej. Za unijne pieniądze już wkrótce będziemy mieli do dyspozycji nową zadaszoną trybunę na miejskim stadionie przy alei Niepodległości, do dawnego blasku wraca zamek dzikowski. Ruszyła modernizacja drogi wojewódzkiej numer 871 wraz z budową wiaduktu, a już wkrótce powinniśmy się doczekać budowy Parku Przemysłowo-Technologicznego. Te inwestycje zapoczątkowała ekipa byłego prezydenta Tarnobrzega, Jana Dziubińskiego.

LICZBY NIE KŁAMIĄ

Z przytaczanych statystyk wynika, że na jednego mieszkańca Tarnobrzega w 2010 roku przypadało 276 złotych zdobytych z Brukseli. Więcej pieniędzy z Unii na mieszkańca przypada tylko w Tychach oraz we Włocławku.
Ogólna wartość w złotówkach umowy na osobę wynosiła 1527 złotych. Ogółem tarnobrzeski samorząd podpisał 13 umów na realizację inwestycji z wykorzystaniem pieniędzy unijnych.

- Drugie miejsce Tarnobrzega świadczy o tym, że przyjęta przez nas strategia była dobra. Przełożyła się na konkretne pieniądze na przykład z programu "Rozwój Polski Wschodniej" - mówi Paweł Antończyk, rzecznik prasowy w czasie, kiedy swój urząd pełnił Jan Dziubiński. - Dobre miejsce nie zaskakuje. Cieszy znalezienie się wyżej niż zdecydowanie większe miasta.

Sukces ten docenia obecny włodarz Tarnobrzega, Norbert Mastalerz. - Duża liczba podpisanych umów to spore osiągnięcie moich poprzedników. Ale i wielka odpowiedzialność, która spoczywa na mnie i moich współpracownikach. Bo podpisanie umowy to początek, a nie koniec drogi - odpowiada Norbert Mastalerz. - Drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie to niewątpliwie duży sukces promocyjny naszego miasta, który powinien procentować w przyszłości.

INNE GMINY

W pierwszej setce gmin wiejskich ocenianych w klasyfikacji "Europejski samorząd" przedstawiciele północnego Podkarpacia są bardzo daleko. Na odległej 90 pozycji znalazł się Jarocin (powiat niżański), a na 98 miejscu Majdan Królewski (powiat kolbuszowski).

Wśród gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich na 39 miejscu uplasowało się Nisko. Stalowa Wola zajęła 88 pozycję, na setkę sklasyfikowanych samorządów.

GORZEJ W OGÓLNEJ KLASYFIKACJI

Kapituła konkursu w pierwszym etapie oceniała 250 gmin wiejskich, 250 gmin miejsko-wiejskich oraz 64 miasta na prawach powiatu. Na początku oceniano kondycję finansową gmin, czyli brano pod uwagę następujące wskaźniki gospodarcze: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (bez pieniędzy z Unii Europejskiej), ilość zdobytych pieniędzy unijnych, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2007-2010, nadwyżkę, nakłady inwestycyjne w latach 2007-2010, dynamikę wzrostu wydatków na jednego mieszkańca, w takich działach jak: transport, łączność oraz ochrona środowiska.

Jak się okazało po pierwszym etapie w klasyfikacji miast na prawach powiatu, Tarnobrzeg zajmował wysokie 23 miejsce i był wyżej niż Rzeszów.

W drugim etapie kapituła sprawdzała jakość promocji miast i gmin, zdolności kredytowe, a także jakość współpracy lokalnej oraz regionalnej. I tutaj nasze miasto wypadło dużo gorzej, bo znalazło się poza klasyfikowaną listą 48 miast na prawach powiatu. Na pierwszym miejscu uplasował się Poznań.

Na 21 miejscu wśród gmin wiejskich znalazł się Radomyśl nad Sanem, a na 36 pozycji Krzeszów (obie gminy w powiecie niżańskim). Wygrała gmina Stepnica (województwo zachodniopomorskie).

W ogólnej klasyfikacji gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich wygrał Mszczonów (województwo mazowieckie). W rankingu 75 gmin nie ma żadnych przedstawicieli północnego Podkarpacia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie