Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Jesteś w grupie ryzyka? Wykonaj za darmo badanie profilaktyczne - kolonoskopię, nie daj rakowi żadnych szans

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Doktor nauk medycznych Katarzyna Kosikowska-Skowron zaprasza na darmowe badania
Doktor nauk medycznych Katarzyna Kosikowska-Skowron zaprasza na darmowe badania
W Centrum Gastrologii i Dietetyki KOSKOMED w Tarnobrzegu wznowiono badania profilaktyczne w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Są to badania bezpłatne, finansowane bowiem przez Ministerstwo Zdrowia.

Lekarze specjaliści przypominają, że rak jelita grubego zajmuje 2. miejsce w świecie wśród przyczyn zgonów na wszystkie nowotwory złośliwe, ale jest też jednym z tych nowotworów, który wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny.
- Obecnie najważniejszym i najbardziej wiarygodnym badaniem pozwalającym na wykrycie zmian przedrakowych, wczesnego raka, jak też zaawansowanego raka jelita grubego pozostaje kolonoskopia – czyli badanie endoskopowe jelita grubego. Wczesne stadium raka jelita grubego zwykle nie daje żadnych objawów co powoduje, że pacjenci nie chcą się badać. Ale tylko wcześnie wykryte zmiany mogą być całkowicie uleczalne - podkreśla specjalista gastroenterolog doktor nauk medycznych Katarzyna Kosikowska-Skowron, kierownik Centrum Gastrologii i Dietetyki KOSKOMED.

Ideą profilaktycznej kolonoskopii jest wykrywanie wczesnych zmian przednowotworowych czyli polipów (większe lub mniejsze wyrośla na jelicie), które można od razu usunąć podczas badania i wtedy całkowicie zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. - W momencie gdy pojawiają się objawy: zmiana rytmu wypróżnień, nagle zaparcia lub biegunka, problemy z oddaniem stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niewyjaśniona anemia – najczęściej zmiana jest już zaawansowana i jej leczenie będzie bardziej skomplikowane, o ile w ogóle możliwe. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć - dodaje doktor Katarzyna Kosikowska-Skowron. - Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznej kolonoskopii.
Podkreśla też, że żadne inne badanie obrazowe: USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej czy wykonywanie markerów nowotworowych nie zastąpią kolonoskopii.

Kolonoskopię profilaktyczną powinny wykonać wszystkie osoby po 50 roku życia, osoby po 40 rż, u których w najbliżej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) stwierdzono raka jelita grubego oraz osoby, u których stwierdzono genetyczne obciążenie rakiem jelita grubego
- W okresie pandemii liczba wykonanych kolonoskopii na świecie spadła o około 90 procent. Niestety, koronawirus nie spowodował, że liczba zachorowań na raka jelita grubego zmniejszyła się. Jeśli brak dostępu do badań profilaktycznych będzie się przedłużał to liczba zbyt późno rozpoznanych nowotworów jelita grubego znacznie wzrośnie - mówi doktor Katarzyna Kosikowska-Skowron. - Dlatego też, mimo pandemii, zgodnie z informacją od Koordynatora Programu Badań Przesiewowych, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia w Centrum Gastrologii i Dietetyki KOSKOMED zostały wznowione badania profilaktyczne. Zostały również u nas wdrożone wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Konsultanta Krajowego w dziedzinie gastroenterologii dotyczące wykonywania endoskopii przewodu pokarmowego w związku z epidemią COVID-19. Wszyscy mamy świadomość zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem, ale powinniśmy mieć też świadomość innych poważnych chorób, które rozwijają się niezależnie od pandemii.

Informacje i rejestracja: telefon: 608 463 224, 15 821 34 99.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie