Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Powstanie Zakład Radioterapii i Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Klaudia Tajs
Zakład Radioterapii dopełni ofertę Centrum Onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu
Zakład Radioterapii dopełni ofertę Centrum Onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu K. Tajs
Dwa ogromne wyzwania w nowym roku czekają dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Lecznica otrzyma pieniądze na budowę Zakładu Radioterapii dla Centrum Onkologicznego. Z kolei na parterze szpitala pojawi się nowa pracownia rezonansu magnetycznego.

Pomoc rzeczowa

W ramach poprawy dostępności do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego poprzez Rozwój Centrum Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu lecznica otrzyma ponad 43 miliony złotych. Dzięki temu powstanie Zakład Radioterapii i dwie nowe sale operacyjne. -Zadnie planujemy wykonać w ciągu dwóch lat do 2018 roku - zapowiada WiktorStasiak, dyrektor szpitala. - Dziś Centrum Onkologii wTarnobrzegu to Dzienny Oddział Chemioterapii, Oddział OnkologiiKlinicznej oraz poradnie, w tym leczenia bólu. Do pełnego profilu brakuje nam radioterapii. To drugi podstawowy kierunek w leczeniu chorób onkologicznych.

Dla pracowni rezonansu magnatycznego

Ale radioterapia to nie jedyna nowość, o którą w najbliższym czasie poszerzy się oferta lecznicza Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Na ostatniej sesji radni Tarnobrzega podjęli uchwałę o przekazaniu dla lecznicy 300 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu. Można powiedzieć, że pieniądze spadły szpitalowi z nieba, bo ten przygotowuje się do uruchomienia pracowni rezonansu magnetycznego. - Kupiliśmy już aparat, który kosztował ponad pięć milionów złotych - tłumaczy dyrektor Stasiak. - Natomiast potrzebujemy jeszcze około dwóch milionów złotych na prace związane z adaptacją pomieszczeń. Część pieniędzy na ten cel mamy zarezerwowane w budżecie województwa podkarpackiego na 2017 rok. Być może ta dotacja zostanie przekazana na pokrycie kosztów związanych z adaptacją dla pracowni rezonansu magnetycznego. Jeśli uda nam się pozyskać pieniądze z innego źródła na dostosowanie pomieszczeń, to dotację od miasta przeznaczymy na zakup aparatury medycznej.

Wysokość dotacji jest zbliżona do podatku od nieruchomości jaki Szpital Wojewódzki płaci do kasy Urzędu Miasta Tarnobrzega. Taka forma rozliczenia pomiędzy dyrekcją szpitala a władzami Tarnobrzega stosowana jest od kilku lat. Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego planowane jest na wiosnę.

Miliony w służbę zdrowia

W 2017 roku samorząd województwa podkarpackiego będzie realizował w służbie zdrowia inwestycje o łącznej wartości ponad 183 milionów złotych. Będą one realizowane z wykorzystaniem dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Inwestycje będą realizowane w szpitalach wojewódzkich w Przemyślu, Tarnobrzegu i Krośnie, a także w szpitalach wojewódzkich nr 1 i 2 w Rzeszowie oraz w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Zadanie realizowane w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu będzie najdroższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie