MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Rozmawiali o budowie wału wiślanego

KaT
Klaudia Tajs
Przebudowie prawego wału wiślanego na odcinku od osiedla Skalna Góra w Tarnobrzegu do wyremontowanego odcinka wału w Koćmierzowie, w województwie świętokrzyskim poświęcone było poniedziałkowe spotkanie w magistracie. Na pytania radnych i przewodniczących osiedli, których teren graniczy z prowadzoną inwestycją odpowiadał prezydent miasta, Jerzy Łakomy, przedstawiciel Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz wykonawca.

Roboty już ruszyły

Teren budowy dla konsorcjum, które wygrało przetarg przekazano już w styczniu. Przedsięwzięcie pochłonie ponad 31 milionów złotych. Pieniądze wyłożył Bank Światowy, Bank Rozwoju Rady Europy i budżet państwa. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ponad siedem i pół tysiąca mieszkańców na terenie obejmującym ponad 4 tysiące 800 hektarów. -Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji w Tarnobrzegu rozbuduje prawy wał rzekli Wisły na odcinku od Tarnobrzega - Skalna Góra do oczyszczalni ścieków na osiedlu Zakrzów - przybliżył prezydent Grzegorz Kiełb. - Odcinek od oczyszczalni ścieków do Koćmierzowa rozbuduje Zakład Usług Wodno Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza.

Zadanie obejmie rozbudowę wałów w kierunku Wisły czyli na tak zwanym międzywalu. Zostanie wykonana przesłona przeciwfiltracyjna u stopy wału na głębokości do dziesięciu metrów. Na skarpie zostanie wyłożona folia, która zostanie przykryta metrową warstwą gruntu. Poza budową wałów zadanie obejmuje budowę drogi przywałowej i naprawę dróg, które zostaną uszkodzone w wyniku dowożenia ziemi.

Czy odbudujecie drogę?

Nie obędzie się bez drogowych uciążliwości. W porozumieniu z tarnobrzeskimi władzami wyznaczono trzy trasy dowozu materiałów i uzgodniono plany organizacji ruchu. To ulica Słomki. Druga droga biegnie w Zakrzowie, tak jak dojazd do oczyszczalni. Trzecia droga biegnie przez osiedle Wielowieś. To ulica Ogrodowa. Zostanie użytych około 400 tysięcy metrów sześciennych ziemi, którą przewiozą ciężarówki.

Na drogowym aspekcie skupili się przewodniczący i radni osiedli, przez teren których będą jeździły ciężarówki. - Droga Ogrodowa została dwa lata temu wykonana w asfalcie, i jestem świadomy, że pod wpływem ciężkiego sprzętu asfalt przestanie istnieć - mówił radny Marian Kołodziej. - Czy droga zostanie odbudowana? Ponadto mam prośbę do wykonawcy, aby kierowcy jeździli wytyczonymi trasami, a nie jak było przy remoncie wałów po sandomierskiej stronie, tak, jak było im wygodniej. Często interweniowaliśmy w tej sprawie.

Z kolei radny Witold Zych pytał, jak będzie przebiegała budowa wałów od Skalnej Góry do przeprawy promowej.
Na pytania odpowiadał Jerzy Łakomy z Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który zapewnił, że zgodnie z zapisami w uzgodnieniach uszkodzone drogi będą remontowane. Natomiast od Skalnej Góry do przeprawy promowej będą montowane zabezpieczenia mobilne, które będą montowane dopiero w sytuacji kryzysowej./KaT/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie