MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Uczniowie pierwszej klasy mundurowej Zespołu Szkół im. ks. S. Staszica byli na obozie wojskowym. Łatwo nie było, zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Uczniowie pierwszej klasy mundurowej Zespołu Szkół im. ks. S. Staszica byli na obozie wojskowym.
Uczniowie pierwszej klasy mundurowej Zespołu Szkół im. ks. S. Staszica byli na obozie wojskowym. Rafał Tracz
W Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie (powiat leżajski) mieli w ostatnich dniach szkolenie uczniowie pierwszej klasy mundurowej z Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, czyli dawnego "Górnika" (Zespołu Szkół Górniczych). Nie było łatwo, bo uczniowie zostali poddani podobnym, lub takim samym sprawdzianom, jakim poddawani są żołnierze zawodowi, strażacy czy policjanci.

Uczniowie klasy mundurowej z "Górnika" na obozie wojskowym

Instruktorami podczas obozu byli Adrian Rauza, Rafał Tuleja oraz Rafał Fil. Swój pobyt kadeci rozpoczęli od sprawdzianu z wychowania fizycznego (takiego, jakim poddawani są żołnierze: pompki, brzuszki, podciąganie na drążku i bieg), który wykazał, czy sprawność na obecnym poziomie pozwoliłaby dostać się do służby w wojsku, policji czy straży pożarnej.
Po egzaminie z wf, obiedzie i krótkim odpoczynku, klasa została podzielona na trzy plutony, które udawały się na poszczególne punkty nauczania:

  • strzelnicę wirtualną (na broń krótką), prawidłowa obsługa broni i strzelanie do tarcz.
  • nauka postaw strzeleckich
  • punkt medycyny pola walki

Na zakończenie dnia, na placu apelowym każdy z plutonów pod opieką instruktorów ćwiczyli musztrę wojskową. Wieczór obfitował w organizację różnych alarmów. Po wyczerpującym dniu, uczniowie zmęczeni udali się na spoczynek nocny, by kolejnego dnia o godzinie 6 stawić się, po ogłoszonym alarmie, na porannej zaprawie. Tego dnia od godziny 9 do godziny 13.05 uczniowie przebywali na strzelnicy „Arizona”, gdzie pod okiem żołnierzy WOT szkolili się z prawidłowej i bezpiecznej obsługi broni, strzelali z broni długiej i krótkiej (każdy uczeń 15 strzałów z broni długiej i 10 strzałów z krótkiej) oraz uczyli się zakładania stazy wojskowej i opatrunków.
Szkolenie na strzelnicy rozpoczęło się spotkaniem z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji sierżantem Tomaszem Fietką, który przybliżył zasady służby w Wojsku Polskim oraz zapoznał z działalnością organizacji proobronnych oraz klas Ogólnego Przygotowania Wojskowego.

Po powrocie do miejsca zakwaterowania, obiedzie i odpoczynku przystąpiono do kolejnego etapu szkolenia na czterech punktach nauczania:

  • Wirtualna strzelnica (strzelanie z broni długiej i krótkiej)
  • Technika zatrzymania, przeszukania i obezwładniania w patrolu.
  • Ładowanie magazynów, zakładanie maski przeciwgazowej, rozkładanie i składanie broni (AK)
  • Wykonywanie zadania przez patrol dwuosobowy: prawidłowe podejście, wzajemne ubezpieczanie i likwidacja celu (tutaj wykorzystano repliki broni ASG

Tego dnia kompania została podzielona na czteroosobowe warty. Służba wartownicza trwała godzinę zegarową i rozpoczęta została o godzinie 22 a zakończona o godzinie 4. Zadaniem służby wartowniczej było pilnowanie terenu ośrodka i meldowanie przez radio wszelkich zaobserwowanych i podejrzanych zdarzeń.

Ostatniego dnia obozu, w związku z wykonywaną wartą, kadeci pospali do godziny 7, by po zjedzeniu śniadania uczestniczyć w szkoleniu z zakresu marszu ubezpieczonego z wykorzystaniem znaków wykorzystywanych przez Wojsko Polskie. Po obiedzie pododdziały udały się do miejsc zakwaterowania, aby dokonać porządków na salach. Po uroczystej zbiórce, podziękowaniu instruktorom, kadeci ruszyli w drogę powrotną ze swoim opiekunem i wychowawcą, Rafałem Traczem. Po przejeździe do Tarnobrzega około godziny 15 obóz klasy mundurowej został zakończony.

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie