Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Widzisz nieporadną osobę i zagrożoną wychłodzeniem na mrozie? Zadzwoń na policję

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Wideo
od 12 lat
Padający śnieg i temperatury spadające poniżej zera to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych. Problem ten dotyka przede wszystkim osób starszych, ale też będących pod wpływem alkoholu, które przez dłuższy czas przebywają na zewnątrz. Policjanci sami podejmują działania, ale apelują również do mieszkańców o to, by nie przechodzić obojętnie obok takich osób.

By uchronić ludzi przed zamarznięciem trzeba reagować

Zimowa aura sprawiła, że osoby starsze, bezdomne i nieporadne życiowo są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu. Podczas codziennej służby, dzielnicowi podejmują działania, aby nieść pomoc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu sprawdzają takie miejsca na terenie tarnobrzeskich osiedli. Najczęściej są to pustostany, altany działkowe, zalesione skwery. Miejsca, w których przebywają często są niebezpieczne, zwłaszcza te wykonane przez bezdomnych samodzielnie: z desek, koców i innych znalezionych przedmiotów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy sygnał, który dotyczy osób mogących potrzebować pomocy. Wskazują osobom bezdomnym miejsca, gdzie mogą się ogrzać, przespać oraz zjeść ciepły posiłek.

- Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe. Jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce, zareagujmy, aby zapobiec zamarznięciu. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na sąsiadów, zwłaszcza starszych i samotnych, czy są odpowiednio przygotowani do zimy. Nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych, samotnych czy osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - apeluje podinspektor Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Pamiętajmy!
Gdy warunki atmosferyczne są trudne - pada śnieg, wieje porywisty wiatr, jest zimno, a my zauważymy osobę siedzącą lub śpiącą na zewnątrz - poinformujmy o tym służby ratownicze, dzwoniąc pod nr alarmowy 112. Jeden telefon może uratować czyjeś życie. W przypadku interwencji nie wymagającej natychmiastowej reakcji policjantów, zgłoszenie możemy nanieść na aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzez którą można zgłosić między innymi problem bezdomności, oznaczając konkretną lokalizację i wybierając kategorię zagrożenia: „osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie