Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeska Gra Miejska. Zmagania zainaugurowały I edycję konkursu pod hasłem "Zasłużeni dla Tarnobrzega"

Klaudia Tajs
I Grę Miejską otworzyła Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum nr 3 oraz podpułkownik Józef Dąbrowski i pułkownik lotnik Józef Woźniak. (z prawej)
I Grę Miejską otworzyła Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum nr 3 oraz podpułkownik Józef Dąbrowski i pułkownik lotnik Józef Woźniak. (z prawej) Klaudia Tajs
Pomnik świętej Barbary, obelisk Józefa Sarny i Kościół świętej Marii Magdaleny, to tylko niektóre miejsca, jakie musieli znaleźć w piątek uczestnicy I Tarnobrzeskiej Gry Miejskiej.

- W ten sposób zachęcamy młodych ludzi, aby poznali swoje miasto - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3, organizator wydarzenia.

Pomysł zorganizowania w Tarnobrzegu gry miejskiej zrodził się w trakcie kolejnych wyjazdów Bogusławy Jasińskiej do innych miast Polski z młodzieżą, w ramach konkursu samorządowego "Ośmiu Wspaniałych". - Byliśmy w wielu miastach i uczestniczyliśmy w grach miejskich, dlatego chcemy udowodnić, że Tarnobrzeg może także mieć swoją grę - przekonuje Bogusława Jasińska. - Mamy wiele wybitnych postaci, które należy przybliżyć i poznać. Jest wiele ciekawych miejsc i zabytków, które nasza młodzież powinna zobaczyć.

POMNIKI, MUZEA, KOŚCIOŁY

Do I Gry Miejskiej zgłosiła się większość tarnobrzeskich szkół, od podstawówek, po szkoły ponadgimnazjalne. Ze względu na wiek uczestników, trasy biegu podzielono na trzy kategorie. Jednak w wykazie uwzględnionych miejsc były najważniejsze obiekty, place i pomniki zasłużonych dla Tarnobrzega Polaków. Miejsc, których należało znaleźć było sporo. Utrudnieniem był ograniczony czas. Nie było łatwo, ponieważ wyznaczone miejsca znajdowały się w centrum miasta, ale nie tylko, bo młodzież musiała dotrzeć na teren podmiejskiego osiedla Miechocin, gdzie znajduje się Kościół św. Marii Magdaleny, jak również na położone z drugiej strony miasta osiedle Dzików, gdzie przy ulicy Pawłowskiego zlokalizowane jest Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. W każdym punkcie uczestnicy otrzymywali wytyczne od stojących tam patroli.

Podsumowanie biegu zorganizowano w godzinach popołudniowych na miejskich stadionie. Odbyła się także uroczysta msza św. na Cmentarzu Wojennym w Tarnobrzegu w intencji porucznika Józefa Sarny.

PAMIĘTAJCIE O BOHATERZE

Dla organizatora wydarzenia, wczorajszy dzień miał wyjątkowe znaczenie. To także święto patrona szkoły porucznika Józefa Sarny. Dlatego uczniowie, którzy w tym dniu nie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych spotkali się z podpułkownikiem Józefem Dąbrowski, prezesem koła nr 13 im. por Józefa Sarny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczył także pułkownik lotnik Józef Woźniak z Sandomierza. - Spotykamy się, aby kolejny raz powiedzieć o naszym patronie, ale nie tylko - zdradził Józef Dąbrowski. - Naszym marzeniem jest, aby porucznik Sarna został kapitanem, a jeżeli się uda majorem.

W piątek Gra Miejska zainaugurowała konkurs "Zasłużeni dla Tarnobrzega", który składa się z części historycznej, literackiej, plastycznej i muzycznej. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych historią ziemi tarnobrzeskiej na wieczornicę poświęconą postaci porucznika Józefa Sarny, która odbędzie się 30 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie