Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeskie Muzeum Historyczne w Zamku Dzikowskim przeżywa renesans

KLAUDIA TAJS
Ostatni raz ślubów kościelnych w kaplicy Zamku Dzikowskiego udzielano podczas okupacji – tłumaczy Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Ostatni raz ślubów kościelnych w kaplicy Zamku Dzikowskiego udzielano podczas okupacji – tłumaczy Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Klaudia Tajs
Dzikowski festiwal nalewek, rodzinne pikniki i grillowanie w parku, koncerty, wystawy i możliwość zawierania ślubów kościelnych w zamkowej kaplicy, to tylko część nowości wprowadzonych przez Tadeusza Zycha, nowego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Ostatni raz ślubów kościelnych w kaplicy udzielano za okupacji.

Tadeusz Zych, funkcję dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega pełni od miesiąca. Słysząc na środowej konferencji o planach i zamierzeniach dyrektora oraz poznając kalendarz wydarzeń na nadchodzący rok, można śmiało powiedzieć, że w ostatnich tygodniach Tadeusz Zych miał mało czasu na odpoczynek.

Listę nowości wprowadzonych przez Tadeusza Zycha, o których już pisaliśmy, otwiera możliwość zwiedzania Zamku Dzikowskiego i Spichlerza w soboty. To także wprowadzenie biletów rodzinnych. Ale to dopiero początek zmian w funkcjonowaniu placówki. - Do tej pory byliśmy chyba jedynym muzeum w Polsce, w którym nawet jedna osoba korzystała z przewodnika - wyjaśnia dyrektor Zych. - Dziś przewodnik w cenie biletu przysługuje grupie minimum dziesięciu osób. Mniej liczna grupa może korzystać z przewodnika za odpłatnością.

ŚLUBY W KAPLICY

Nowością jest możliwość zawierania ślubów kościelnych w zamkowej kaplicy. Zgodę na udzielnie sakramentu wyraził już przeor ojców Dominikanów. Można powiedzieć, że jest to powrót do dość odległej przeszłości, bo ostatni raz ślubów kościelnych w kaplicy udzielano w okresie okupacji. Kolejną nowością jest możliwość wynajmowania sal zamkowych na uroczystości rodzinne lub okolicznościowe konferencje. Ponieważ zamek został wyremontowany za unijne pieniądze i przez pięć lat nie można w nim prowadzić działalności komercyjnej, dyrekcja nie może pobierać bezpośrednio opłat od wynajmujących. Dlatego będą obowiązywały tak zwane darowizny na rzecz Dzikowskiego Zamku. Za odpłatnością będzie można korzystać również z zasobów archiwalnych zgromadzonych w Zamku.

- Mam nadzieję, że od maja uruchomimy na tarasie kawiarenkę, którą poprowadzą osoby z zewnątrz - zapowiada Tadeusz Zych. - Wiele osób o nią pyta.

Zmieniła się również struktura muzeum. Wprowadzono nowe działy, w tym dział dziedzictwa kulturowego, edukacji, promocji i obsługi klienta oraz dział wydawnictw.

DLA OKA I UCHA

Nadchodzący rok dla Muzeum to przede wszystkim ożywienie kulturalne i bogactwo imprez. Tych wewnątrz budynku, jak i w plenerze. Premiera tegorocznych wydarzeń już w niedzielę, 12 stycznia. Na godzinę 16 zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa, pochodzącej z Tarnobrzega Marty Lipowskiej. W kwietniu otwarta zostanie wystawa pt."Tarnobrzeg w czasach wielkiej wojny", która przypomni doświadczenia mieszkańców Tarnobrzega podczas I wojny światowej. Kilka wystaw zaplanowano na schyłek lata, jesień i zakończenie roku. Wtedy też zaprezentowana zostanie historia tarnobrzeskich Dominikanów. Nadchodzące miesiące to także majówka z grillem w przyzamkowym parku, koncerty w wykonaniu uczniów tarnobrzeskiej Szkoły Muzycznej.

W funkcjonowaniu Dzikowa będzie miała odbicie także Noc Muzeów, obchody 3 - Maja i 11 Listopada.

Na czerwiec zaplanowano Dzikowski Festiwal Nalewek, który nawiąże do dawnych tradycji Wymysłowa, gdzie działała Fabryka Wódek Tarnowskich.

- Wymyśliliśmy coś takiego, co roboczo nazwałem tarnobrzeskim kalendarzem historycznym - dodaje Tadeusz Zych. - Będziemy reagować na ważne i istotne wydarzenia, mocno związane z historią miasta. Zaczynamy dziś, 9 stycznia spotkaniem o godzinie 17 przed pomnikiem Władysława Jasińskiego w 71 rocznicę jego śmierci. W lutym przypomnimy działania Armii Krajowej i Państwa Podziemnego. Pierwszego marca zapraszamy na Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie