Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowska Wola: Otwarcie izby pamięci połączono z jesiennym spotkaniem pokoleń

KaT
– Izbę pamięci poświęconą profesorowi Tarnowskiemu ogląda jego prawnuk Jan Tarnowski, który na wczorajszą uroczystość przyjechał z Warszawy.
– Izbę pamięci poświęconą profesorowi Tarnowskiemu ogląda jego prawnuk Jan Tarnowski, który na wczorajszą uroczystość przyjechał z Warszawy. K. Tajs
- Patrząc na to wszystko czuje się, że nasza przeszłość nie została zmarnowana - przyznał Jan Tarnowski, prawnuk profesora Stanisława Tarnowskiego. W Szkole Podstawowej imienia hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli, koło Nowej Dęby otwarto izbę pamięci poświęconą patronowi placówki.

Stanisław Tarnowski jest związany z Tarnowską Wola poprzez pochodzenie z rodu fundatorów Tarnowskiej Woli. Przytulne i niewielkie pomieszczenie poświęcone temu wybitnemu uczonemu mieści się na piętrze budynku. Jego lokalizacja akurat w tej placówce jest nieprzypadkowa, bowiem od pięciu lat, szkoła nosi imię Stanisława Tarnowskiego. Rok później placówka otrzymała sztandar a następnie pamiątkową tablicę.

O tym jak ważna dla lokalnej społeczności jest izba poświęcona patronowi, wspomniała w obecności wielu gości i rodziny Małgorzata Kamińska, dyrektor szkoły. - Ten dzień jest dla nas bardzo radosnym świętem - mówiła. - Oddajemy izbę pamięci, która ma być hołdem dla ludzi żyjących w tamtych czasach, którzy poświęcali się dla nauki i kultury. Dzisiejsza uroczystość dopełnia wiedzę o patronie poprzez ilustrację pomieszczenia, w którym znajdują się strój rektorski, replika berła i łańcucha rektora, sztandar szkoły, tarcza herbowa oraz drzewo genealogiczne rodziny Tarnowskich. To także kopia obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, którego oryginał znajduje się w klasztorze Dominikanów w Tarnobrzegu.

W spotkaniu uczestniczył Jan Tarnowski, prawnuk profesora Stanisława Tarnowskiego. Na pytanie, co czuje, gdy ogląda izbę poświęconą profesorowi stwierdził: - Patrząc na to wszystko czuję się, że nasza przeszłość nie została zmarnowana - przyznał. - Skoro ludzie poświęcają tyle czasu tej przeszłości, oznacza to, że jest potrzebna dla przyszłości. Ta szkoła jest czymś niepowtarzalnym. Wychowanie młodych ludzi w duchu tradycji i oddaniu dla ojczyzny jest godne naśladowania. To piękna rzecz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie