Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia i nauka koncentracji uwagi w przedszkolu

Zdzisław Surowaniec
Małgorzata Magdziak w gabinecie wielospecjalistycznym.
Małgorzata Magdziak w gabinecie wielospecjalistycznym. Zdzisław Surowaniec
Gabinet do wyrównywania psychicznego deficytu rozwoju dzieci otwarty został w Integracyjnym Przedszkolu Nr 12 imienia Andersena w Stalowej Woli. Można tu stosować nowoczesną terapię w zaburzeniach rozwoju dzieci. Nauka skupiania się pomocna jest nawet… wyczynowym sportowcom.

Gabinet miał powstać w nowym przedszkolu, które miało być budowane w Stalowej Woli. Jednak plany z budową na razie zawaliły się. A że przybywa dzieci zamkniętych w sobie czy rozkojarzonych, którym trzeba pomagać w przezwyciężaniu barier psychicznych czy w rozwoju możliwości odbierania różnych wrażeń, dyrekcja przedszkola postanowiła już teraz wybudować gabinet.

CZEKALI RODZICE

Jak przekonuje dyrektorka Urszula Cacaj, na powstanie gabinetu czekało wielu rodziców, którzy do tej pory musieli wyjeżdżać z dziećmi na terapie do specjalistycznych ośrodków w Lublinie czy Warszawie.

W gabinecie są właściwie trzy gabinety. Są ukryte, aby podczas seansu według jednej metody, dzieci nie były rozkojarzone. Terapia sensoryczna, popularnie zwana SI, jest to metoda polegająca na dostarczaniu odpowiednich bodźców poszczególnym zmysłom, najczęściej podczas wspaniałej zabawy. Dziecko bawi się miedzy innymi na podwieszanych elementach.

Głównym założeniem terapii polisensorycznej, zwanej Snoezelen, jest przebywanie dziecka z dysfunkcjami w pomieszczeniu, w którym są stymulowane zmysły za pomocą całej gamy bodźców wzrokowych, dotykowych, węchowych, słuchowych, smakowych. Odbywa się to poprzez stosowanie nowoczesnych pomocy: lamp plazmowych, projektorów, świateł UV, światłowodów, kolumn wodnych.

NADPOBUDLIWE DZIECI

Terapia EEG Biofeedback przeznaczona jest dla dzieci 5-, 6-letnich nadpobudliwych, mających kłopoty z koncentracją, zachowaniem. Dziecko będzie się uczyło panować nad swoimi falami mózgowymi. Sprzężenie zwrotne polega na natychmiastowej i ciągłej informacji o pracy mózgu pod postacią wideogry.

Jak podczas otwarcia gabinetu w piątek wspomniała dyrektor Cacaj, duża część pomocy zakupiona została dzięki hojności fundacji TVN oraz Polsat. Projekt gabinetu wykonał bezpłatnie rodzic dziecka uczęszczającego do przedszkola Waldemar Derylak. Za adaptację pomieszczenia zapłaciła Małgorzata Magdziak, właścicielka firmy "PSYCHE Centrum Twórczego Rozwoju".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie