Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dobry rok na inwestycje w mieszkania na wynajem? Polska kusi zagranicznych inwestorów bardziej niż Portugalia i Szwajcaria

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W tym roku mieszkania na wynajem nadal będą popularną w Polsce formą inwestycji w nieruchomości.
W tym roku mieszkania na wynajem nadal będą popularną w Polsce formą inwestycji w nieruchomości. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W 2023 r. warto inwestować w mieszkania na wynajem – zapewniają eksperci. Czynsze najmu są dziś wysokie, a przypadku kawalerek przeciętna rentowność inwestycji sięga 6,1 proc. Co więcej, Polska jest dziś na 5. miejscu wśród krajów Europy, w których zagraniczni inwestorzy spodziewają się największych zwrotów z nieruchomości.

Spis treści

Czynsze najmu wzrosły średnio o 18 proc. To zachęta do inwestycji w mieszkania na wynajem

Miniony rok był na rynku najmu burzliwy – napływ imigrantów z Ukrainy spowodował gwałtowny wzrost popytu na mieszkania, a później zaczęły się silne podwyżki czynszów. To oczywiście złe wieści dla najemców, ale dobre dla inwestorów chcących zarabiać na mieszkaniach na wynajem. Jak podają eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, w największych miastach czynsze najmu wzrosły w skali roku o 20–30 proc. W skali całego kraju wynajem podrożał o średnio 18 proc. (między listopadem 2021 a listopadem 2022) – to drugi najszybszy wzrost czynszów w Europie, zaraz po Litwie (30 proc.).

Zmiany czynszów w Unii Europejskiej między listopadem 2021 r. a listopadem 2022 r.
Zmiany czynszów w Unii Europejskiej między listopadem 2021 r. a listopadem 2022 r. RynekPierwotny.pl

Pewne obniżki przyniosła dopiero końcówka roku. Jak podają analitycy Expandera i Rentier.io, w IV kwartale 2022 r.:

  • najem dużych mieszkań potaniał w połowie analizowanych miast (nawet o 12 proc. z kwartału na kwartał),
  • najem średniej wielkości mieszkań podrożał w ponad połowie miast (nawet o 8,2 proc.),
  • koszt najmu małych mieszkań pozostał na stabilnym poziomie.

Dane te sugerują, że początek 2023 r. to dobry czas na zakup mieszkania dla inwestorów dysponujących gotówką. Jak obliczyli cytowani eksperci, pod koniec ubiegłego roku rentowność inwestycji w małą nieruchomość wynosiła ok. 6,1 proc. (przy założeniu wynajmu przez pełne 12 miesięcy w roku).

– W przypadku małych mieszkań przeciętna rentowność netto wyniosła 6,1 proc., co jest odpowiednikiem lokaty bankowej z oprocentowaniem 7,55 proc.Dla średniej wielkości mieszkań było to 5,5 proc. (odpowiednik 6,8 proc.). Z kolei w przypadku dużych lokali rentowność netto wyniosła 4,8% (odpowiednik 6 proc.) – wyliczają eksperci Expandera i Rentier.io.

Deweloperzy spodziewają się w 2023 r. aktywności ze strony inwestorów

Również deweloperzy spodziewają się, że 2023 r. będzie na rynku mieszkaniowym należał do inwestorów. To pokłosie przede wszystkim trudnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych – nawet mimo nowej rekomendacji KNF wciąż trudno jest je dziś otrzymać, więc wiele osób musiało odłożyć zakup M na później. Na rynku pierwotnym pozostali nabywcy z wysoką zdolnością kredytową oraz inwestorzy, którzy na ogół nie muszą posiłkować się kredytem.

– Na pewno duży udział w rynku będą mieć klienci gotówkowi. Kredyty, obecnie trudno dostępne oraz bardzo drogie, uzyskiwać będą tylko nieliczni, którzy okażą się wystarczająco wiarygodni dla banków – zauważa w wypowiedzi dla Prime Time PR Grzegorz Woźniak, prezes spółki Q3D Locum.

Średnia rentowność inwestycji w mieszkanie (w nawiasie podano, jak oprocentowanej lokacie odpowiada ten wynik).
Średnia rentowność inwestycji w mieszkanie (w nawiasie podano, jak oprocentowanej lokacie odpowiada ten wynik). Expander i Rentier.io

Ogółem firmy deweloperskie spodziewają się raczej trudnego sprzedażowo roku, ale i one nastawiają się na sporą aktywność inwestorów – tak polskich, jak i zagranicznych. Rośnie zwłaszcza aktywność funduszy inwestycyjnych (sektor PRS), dla których deweloperzy coraz częściej stawiają w atrakcyjnych lokalizacjach budynki z góry przeznaczone pod najem instytucjonalny.

– Nieruchomości to nadal jedna z najbezpieczniejszych form lokowanie kapitału – mówi Krystian Bielas, członek zarządu Besim Group. – Ze względu na zwiększenie przychodów z najmu, zamożni Polacy inwestują w mieszkania na wynajem, zlokalizowane w centrach dużych miast. Z drugiej strony mamy wielu inwestorów zagranicznych, inwestujących w segment PRS i ten trend zostanie z nami na dłużej.

Polska kusi zagranicznych inwestorów bardziej niż Portugalia i Szwajcaria

Duży potencjał w polskim rynku nieruchomości widzą dziś także inwestorzy z zagranicy. Jak podaje raport CBRE „European Investor Intentions Survey 2023”, Polska zajmuje 5. miejsce na liście europejskich państw, w których inwestorzy spodziewają się największych zwrotów z nieruchomości. Nasz kraj wyprzedził w zestawieniu m.in. Szwajcarię, Holandię i Portugalię. Z kolei w rankingu najlepszych pod inwestycję miast europejskich Warszawa zajęła 9. miejsce, wyprzedzając m.in. Frankfurt. Ogółem europejscy inwestorzy wchodzą w 2023 r. z optymizmem.

– Oczekuje się, że aktywność zakupowa i sprzedażowa utrzyma się w 2023 r. na stabilnym poziomie. Nieco ponad połowa respondentów spodziewa się, że w porównaniu z 2022 r. sprzeda lub kupi więcej albo pozostanie na dotychczasowym poziomie aktywności rynkowej – czytamy w raporcie.

Warto pamiętać, że tak wysoka atrakcyjność Polski w oczach inwestorów dotyczy nie tylko mieszkaniówki – większość osób ankietowanych przez CBRE planowała działać na rynku biurowym (29 proc.). Rynek mieszkaniowy znalazł się jednak na mocnym drugim miejscu (25 proc.), a prognozy wskazują, że jego rola w tym roku jeszcze wzrośnie. Największym zainteresowaniem cieszą się w Europie lokale w blokach stawianych od razu z myślą o wynajmie, najczęściej zarządzanych przez fundusze inwestycyjne. W Polsce rola funduszy wciąż jest marginalna, ale ich udział w rynku rośnie – w największych miastach przybywa budynków stawianych z myślą o inwestorach, oferujących głównie mniejsze mieszkania na wynajem.

– Fundusze inwestycyjne co do zasady nie nabywają od dewelopera gotowych mieszkań, a zlecają realizację nowych inwestycji – wyjaśnia Polski Związek Firm Deweloperskich. – Liczba lokali posiadanych przez fundusze inwestycyjne jest niewielka – zgodnie z danymi JLL na koniec 2022 r. liczba lokali w sektorze PRS wyniosła 10.800 lokali przy 1.2 mln na wynajem w ogóle. To mniej niż 1 proc.

Warto zauważyć, iż mimo tak wysokiej pozycji Polski w rankingu CBRE część ekspertów jest zdania, że zagranicznych inwestycji wcale nie będzie w naszym kraju tak dużo. Inwestorów może bowiem odstraszyć niepewność co do przyszłości, związana m.in. z sytuacją na Ukrainie.

– Nie spodziewam się boomu inwestorów z zagranicy na polskim rynku – prognozuje Marek Szmolke, wiceprezes spółki realizującej inwestycję Start City. – Przypuszczam, że mieszkania będą kupowane przez polskie rodziny, ewentualnie inwestorów (też raczej polskich). Osoby z zachodu obawiają się inwestycji w Polsce – zbyt blisko Rosji, ale nigdy nie wiadomo, być może jeśli sytuacja ulegnie zmianie, pojawią się inwestorzy. Aktualnie w Polsce mamy zbyt dużą niepewność: polityczną, gospodarczą i niestety ekonomiczną.

Małe AGD z Duki w promocji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To dobry rok na inwestycje w mieszkania na wynajem? Polska kusi zagranicznych inwestorów bardziej niż Portugalia i Szwajcaria - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie