MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń miasto pierników

Agata Pęk
Widok na Ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika.
Widok na Ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika. A. Pęk
W dawnej Rzeczpospolitej mówiono: Gdańsk bogaty, Elbląg obronny, Toruń piękny. Taki jest do dziś.

W grodzie nad Wisłą obowiązkowo zwiedzamy dom Mikołaja Kopernika. Drugi punkt pobytu w mieście to kupno pierników - do jedzenia i na pamiątkę. Później możemy podziwiać pozostałe zabytki, których tam nie brak.

Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty w Muzeum Mikołaja Kopernika - typowej mieszczańskiej kamienicy. Kilkunastominutowa projekcja przy makiecie Torunia z 1500 roku pozwala poznać historię grodu. To krzyżackie miasto bogaciło się na handlu. Port wiślany przyjmował statki morskie, a mury obronne z basztami, wzniesione przez mieszczan osobno dla Starego i Nowego Miasta, budzą zachwyt do dziś.

PANORAMA Z RATUSZA

Aby obejrzeć panoramę miasta musimy przejść na rynek i wspiąć się na szczyt wieży ratuszowej mającej 40 metrów. Właśnie w ratuszu przez wieki koncentrowały się handel, życie publiczne oraz polityczne. Obecnie znajdują się w nim ekspozycje muzealne - w dziale rzemiosła prezentowane formy słynnych pierników. A tuż obok ratusza można kupić ich dowolną ilość.

Również obok ratusza możemy zobaczyć inną toruńską ciekawostkę - pomnik flisaka otoczonego żabami. Jak głosi legenda z miasta kiedyś wypędzono staruchę, która za karę zesłała na nie plagę żab. Dopiero flisak - za rękę córki burmistrza - wyprowadził je na łąkę grając na skrzypcach.
KOŚCIOŁÓW MAŁO, ALE PIĘKNE

Charakterystyczne dla tego miasta są jego kościoły. Świątyń nie ma w Toruniu wiele, ale za to są okazałe. Jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku z XIII wieku jest bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. W środku możemy podziwiać barokowe i rokokowe ołtarze pochodzące z XVII-XVIII wieku. W kaplicy zaśnięcia Marii Panny znajdują się zabytki związane z Mikołajem Kopernikiem - gotycka chrzcielnica z pierwszej połowy XIV wieku, w której go prawdopodobnie ochrzczono i rzeźbione popiersie autorstwa Wojciecha Rojowskiego z 1766 roku. Na wieży kościoła znajduje się dzwon "Tuba Dei" - drugi co do wielkości w Polsce i ważący ponad siedemset ton.

WARTO ZOBACZYĆ

Będąc w Toruniu należy też zwiedzić ruiny zamku wzniesionego przez Krzyżaków, a zniszczonego przez mieszczan w 1454 roku. Zdarzenie to zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią, w dużej mierze finansowaną przez miasto Toruń.
Warto tez zarezerwować sobie czas na 40 minutowy seans filmowy w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Na zawieszonych ekranach wyświetlane są krótkie animacje, przedstawiające losy misji kosmicznych oraz planety Układu Słonecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Toruń miasto pierników - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie