MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa mozolna budowa e-urzędu w Tarnobrzegu. Czy mieszkańcy przekonają się do urzędomatów?

Grzegorz LIPIEC
Jeden z dwóch zakupionych przez Urząd Miasta Tarnobrzega urzędomatów stoi w budynku przy ulicy Mickiewicza.
Jeden z dwóch zakupionych przez Urząd Miasta Tarnobrzega urzędomatów stoi w budynku przy ulicy Mickiewicza. Grzegorz Lipiec
Mieszkańcy naszego miasta mogą załatwić swoją sprawę urzędową w Internecie, ale na razie niezwykle rzadko z tego udogodnienia korzystają.

Od czerwca ubiegłego roku możesz złożyć wniosek o dowód osobisty i nie musisz już stać w kolejce w urzędzie. Masz konto na tak zwanej Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (e-PUAP), podpis elektroniczny i możesz wszystkie dokumenty złożyć przez swój domowy komputer.

TECHNICZNA NOWINKA

W ramach projektu budowy "elektronicznego urzędu" jeszcze za rządów prezydenta Tarnobrzega, Jana Dziubińskiego zakupiono pięć infomatów, dwa urzędomaty, nowy sprzęt komputerowy oraz czytniki elektroniczne, a także testowano podpis elektroniczny.

Za pomocą urzędomatu każdy mieszkaniec może złożyć na przykład wniosek o wydanie dowodu osobistego, zapłacić kartą opłatę skarbową, a potem na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie załatwiania jest jego sprawa. Od czerwca ubiegłego roku Urząd Miasta Tarnobrzega został włączony do Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP).

Tarnobrzeski magistrat nie poniósł żadnych kosztów związanych z wprowadzeniem w życie kolejnych etapów informatyzacji urzędu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało naszemu samorządowi na ten cel 1 milion złotych.

ZASADNOŚĆ

Do naszej redakcji zadzwonił jeden z czytelników i zapytał wprost, czy taka inwestycja ma w ogóle sens.
- Te pudła stoją i nikt z nich nie korzysta. Wciąż wolimy napisać papierowy wniosek, a nie bawić się przy urzędomacie - wyjaśnia nasz rozmówca.
Z braku zainteresowania zdają sobie sprawę miejscy urzędnicy.

- Przez Internet sprawy urzędowe załatwiają tylko nieliczni. Zdajemy sobie z tego sprawę i wkrótce rozpoczniemy akcję promocyjną tarnobrzeskiego e-urzędu - wyjaśnia Wojciech Malicki, dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Tarnobrzega. - Papieru nie wyeliminuje się z pracy urzędnika. Każdy dokument trafia zarówno do obiegu elektronicznego, jak i tradycyjnego. Pisma oraz postanowienia są skanowane, otrzymują kody kreskowe i w ten sposób nic nie jest w stanie nam zginać, ani umknąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie