Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń z rolnika w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu

KaT
Tomek Tutka z nauczycielką Bogusławą Serwan – Partyńską podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie
Tomek Tutka z nauczycielką Bogusławą Serwan – Partyńską podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie KaT
Tomasz Tutka, uczeń trzeciej klasy tarnobrzeskiego Technikum Agrobiznesu w Tarnobrzegu, ma już indeks na dowolną uczelnię rolniczą w Polsce. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego konkursu "Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca", organizowanego przez Polską Fundację imienia Roberta Schumana i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Tomek Tutka jest chlubą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu, dawnego rolnika. Do udziału w konkursie zachęciła go między innymi nauczycielka Bogusława Serwan - Partyńska, pod kierunkiem, której Tomek pisał swoją pracę konkursową. - Praca dotyczyła chowu karpia i została najwyżej oceniona przez Regionalną Komisję Konkursową przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie - mówi zadowolona Bogusława Serwan - Partyńska. - Tam rozstrzygnął się pierwszy etap konkursu, gdzie komisja oceniła prace uczniów szkół ponadgimnazjalnych nadesłane z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Przygotowany przez Tomka projekt modernizacji gospodarstwa rodziców zawierał kompleksowy opis dotychczasowego stanu gospodarstwa, projekt zmian, źródła ich finansowania z uwzględnieniem dotacji unijnych, jak również rachunek wyników. Dowiódł on, że chów karpia nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym, aczkolwiek wymaga pewnego zasobu wiedzy podstawowej o warunkach życia karpia i jego potrzebach oraz procesach zachodzących w środowisku wodnym. Wykazał również, że liczą się nie tylko informacje pochodzące z literatury fachowej i poradników, ale bardzo cenne są rozmowy z hodowcami ryb, które pisząc niniejszą pracę kilkakrotnie przeprowadzał. - Były to rozmowy z lokalnymi hodowcami ryb ze Stanisławem Czechurą z Knapów oraz Tadeuszem Bałatą z Sandomierza - wyjaśnia nauczycielka. - Hodowcy udzielili uczniowi bardzo dużo wskazówek praktycznych związanych z chowem ryb. Tomek z powodzeniem wykorzystał je w pracy, co znalazło uznanie u komisji oceniającej.

Praca Tomka jako najlepsza z regionu została przesłana przez Regionalną Komisję Konkursową z Lublina do Warszawy, gdzie trafiły najlepsze projekty napisane przez 15 uczniów z całej Polski.

W ogólnopolskim finale, który odbył się w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Tomek prezentował pracę przed komisją składającą się z 10 ekspertów prestiżowych polskich szkół rolniczych. Jego wysoki poziom wiedzy i umiejętności został doceniony przez komisję, która przyznała Tomaszowi tytuł laureata konkursu oraz indeks na dowolną uczelnię rolniczą w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie