Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie budowlanki na placu budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie budowlanki przy powstającym wiadukcie w pasie budowanej obwodnicy Stalowej Woli i Niska
Uczniowie budowlanki przy powstającym wiadukcie w pasie budowanej obwodnicy Stalowej Woli i Niska Zdzisław Surowaniec
Uczniowie klasy trzeciej 3 Technikum Drogowego i klasy 1 Budowlanej Złotej Kościuszkowskiej (budowlanki) mieli okazję wziąć udział w wycieczce zawodowej na plac budowy obwodnicy Niska i Stalowej Woli.

W pierwszej części uczniowie wzięli udział w spotkaniu z kierownikiem budowy i i pracownikiem służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedzieli się w trakcie spotkania jaki ogrom pracy trzeba włożyć w prowadzenie tak ogromnej inwestycji wartej 200 milionów złotych.

Inwestycja obejmuje budowę drogi jednojezdniowej dwupasowej o nawierzchni odpornej na koleinowanie, ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi i dwupoziomowymi, dwoma łącznikami drogowymi, mostami, wiaduktami, przepustami, drogami obsługującymi przyległy teren, urządzeniami ochrony środowiska oraz przebudowę infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją.

Dowiedzieli się także jak ważną rolę odgrywa służba bezpieczeństwa i higieny pracy, będąca ciałem doradczym kierownika budowy, a która dba o bezpieczeństwo pracowników. Zobaczyli jak w praktyce stosowane są nowoczesne technologie w budownictwie inżynierii lądowej, na przykład technologię budowy muru oporowego z zastosowaniem pasów elastycznych.

Tempo prac jest imponujące, mimo tego, że teren ciągnący się w pobliżu Sanu jest ciężki, gliniasty. Jeśli zima nie będzie długa i ciążka, a wiosna z powodziami, to finał prac może być pod koniec 2020 roku, a nie - jak to jest w kontrakcie – w marcu 2021 roku. Na budowie pracują 264 osoby. - Roboty prowadzone są na całym odcinku i we wszystkich branżach – zapewnił zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do spraw inwestycji Wiesław Sowa. Konkretnie wygląda to tak - zaawansowanie robót drogowych wynosi 28 procent, robót mostowych 29 procent, robót branżowych (instalacji wodno-kanalizacyjnej czy melioracj) 76 procent.

Do budowy obwodnicy zużytych zostanie pół miliona ton piachu czy kamieni. Do przewiezienia tego materiału potrzeba 42 tysiące 500 kursów wywrotek. Do budowy wiaduktów zużytych zostanie 900 ton stali zbrojeniowej. Przeliczając na średnicę 16 milimetrów, suma długości prętów miałby 562 kilometrów. Jest to odległość od Stalowej Woli do Gdańska.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie