Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej odwiedzili miejsca pamięci i uczcili bohaterów, którzy zasłużyli się dla Niska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie i nauczyciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej  w Nisku na cmentarzu
Uczniowie i nauczyciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku na cmentarzu RCEZ
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy było uwrażliwienie młodych na potrzebę pielęgnowania pamięci o ludziach związanych z miastem, regionem oraz społecznością lokalną. Akcja polegała na zorganizowaniu działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającym dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

W ramach akcji przedstawiciele samorządu uczniowskiego odwiedzili miejsca pamięci i uczcili bohaterów, którzy zasłużyli się dla Niska, jak i Polski.

Aby uczcić pamięć zmarłych nauczycieli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej oraz pracowników szkoły, uczniowie zapalili znicze pamięci. Wraz z dyrektorem Wacławem Piędlem, opiekunką samorządu uczniowskiego Joanną Mroczek oraz nauczycielami emerytami Antonim Piędlem, Mariuszem Kowalikiem i Czesławem Korczakiem odwiedzili cmentarze w Nisku, Racławicach, Rudniku nad Sanem oraz Ulanowie. Uczniowie wysłuchali wspomnień i opowieści z życia ludzi, którzy tworzyli historię szkoły.

W Stalowej Woli od czterech lat prowadzona jest akcja upamiętnienia zmarłych pionierów miasta. Ma formę papierowej chorągiewki, umieszczonej na grobie.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić i uczcić ludzi, bez których nie byłoby Stalowej Woli – mówi dyrektor muzeum Lucyna Mizera. – Zależy nam także, aby młodzi mieszkańcy mieli świadomość korzeni, historii miejsca, w którym żyją.

Muzeum przygotowało listę prawie 200 nazwisk zmarłych pionierów wraz z numerami kwater grobowych, często są to grobowce rodzinne. Oprócz chorągiewek, które rozprowadzili uczniowie, można było pobrać je nieodpłatnie w sklepie przy cmentarzu i umieścić na tych mogiłach, które nie znalazły się w spisie, a również kryją prochy pierwszych mieszkańców. Także na cmentarzu w Rozwadowie można znaleźć mogiły pionierów stalowowolskich, m.in. organizatora i pierwszego dyrektora gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, Witolda Habdank-Kossowskiego.

Natomiast w Nisku pochowany został kierownik budowy osiedla Stalowa Wola, zmarły przedwcześnie Ludwik Tołwiński.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie