MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ulanowa i Niska podążają śladami historii Żydów

Konrad SINICA
Trenerki z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami Anna Geller i Monika Oszmaniec.
Trenerki z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami Anna Geller i Monika Oszmaniec. Konrad Sinica
Młodzież szkolna z powiatu niżańskiego bierze udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Ulanowie uczestniczą w programie edukacyjnym Szkoła Dialogu. Podczas zajęć młodzież poznaje kulturę i historię społeczności żydowskiej, która kiedyś zamieszkiwała na terenie powiatu niżańskiego.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny realizowany od 2008 roku - wyjaśnia Karolina Kochanowska z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami. - Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Podczas warsztatów z trenerami Forum Dialogu Między Narodami uczniowie odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

JATKA, MYKWA I KIRKUT

Gimnazjaliści z Ulanowa już po raz drugi biorą udział w tym projekcie. W ubiegłym roku uczniowie przygotowali wycieczkę po Ulanowie śladami żydowskich mieszkańców. Tym razem będą pracować nad przygotowaniem projektu upamiętniającego ulanowskich Żydów. Będzie to przewodnik po miejscach związanych ze społecznością żydowską. A takich miejsc w przeszłości było sporo.

- Żydzi mieszkali w Ulanowie prawdopodobnie od samego początku istnienia miasta, czyli początków XVII wieku - dodaje Karolina Kochanowska. - Na początku XX wieku stanowili 40 procent wszystkich mieszkańców. Przeważnie trudnili się handlem oraz rzemiosłem. Na terenie miasta funkcjonowała synagoga, mykwa, jatka, kirkut oraz liczne placówki edukacyjne.

W projekcie uczestniczy także Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Młodzież z niżańskiego "elektryka" odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w Nisku oraz przygotowuje projekt, który ma ją upamiętnić.

STEREOTYPY I MITY

- Jesteśmy po dwóch dniach bardzo ciekawych warsztatów z trenerami, które pokazują nam społeczność żydowską z całkiem innej strony i jak jeden z uczniów powiedział, obalają pewne stereotypy i mity, które wokół Żydów narosły - mówi Anna Brak, nauczycielka historii w RCEZ w Nisku.
W ramach warsztatów uczniowie RCEZ przygotują wycieczkę śladami niżańskich Żydów oraz będą dokumentować cały projekt. Miejsc świadczących o obecności Żydów w Nisku nie pozostało już wiele.

- Obecnie w Nisku zachowała się budowla synagogi przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża 2 - twierdzi Karolina Kochanowska. - Mieściły się w niej sklepy, kawiarnia a obecnie znajduje się tam pizzeria. W miejscowości znajdował się także cmentarz żydowski. Obecnie jednak brak na tym terenie jakiejkolwiek informacji o istniejącym kirkucie.

Wszystkie przygotowane przez uczniów prace biorą udział w konkursie, który zostanie rozstrzygnięty podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu. W trakcie gali wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie otrzymują tytuł oraz dyplom Szkoła Dialogu. Laureaci dostaną atrakcyjne nagrody. Cały program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie